Fotografie z roku 2007
EN | CZ

Knihy

Přihlášení
Jméno
Heslo
Statistika webu | Email
Zobrazeno: 1-20 z celkem 280 záznamů     

Začátek   |  Předchozí   |  Následující  |  Konec
Marian Kechlibar  - Krvavé levandule

  Počet stran: 122
Nakladatelství: Jiří Nosek - KLIKA
Místo publikování: Praha
Rok: 2019
Vydání: 1.
Knižní žánr: beletrie
ISBN: 978-80-88298-60-1
Cena: 160 Kč
Vloženo: 27.09.2019, 01:27
Přečteno: ANO (14.12.2019)

Anotace:

Jižní Francie blízké budoucnosti. Pouliční nepokoje v pobřežních městech se vymknou úřadům z rukou a přerostou v povstání. Proti džihádistům pod vedením samozvaného emíra Abdulláha bojuje směsice veteránů, partyzánů a zločinců z povolání. A armádní velitelé, vystavení nemožným situacím, čím dál méně respektují názory vzdálené Paříže… Znepokojivá vize světa, ve kterém se snění o multikulturalismu změnilo v noční můru.

Komentář:

Ač Mariana Kechlibara mám rád, kniha mě jako čtenáře pranic neuspokojila. Je to v podstatě jakási nahodilá kolekce několika drobných epizod z občanskou (resp. civilizační) válkou zmítané Francie. Pan Kechlibar má nepochybně spisovatelský talent, pakliže chce ovšem vytvořit hodnotné beletristické (či snad vizionářské) dílo, měl by mu věnovat daleko více času, podstatně ho rozšířit, mocně prohloubit a celkově uhladit. Zkrátka: tato útlá publikace působí jako ve spěchu splácané kusy souvislejšího textu z připravovaného dystopického románu. Jestliže si autor chtěl touto cestou pouze ověřit, zdali má smysl pokračovat, pak odpovídám: "ano, má, ale ušetřete prosím čtenáře podobných demo verzí".Niall Ferguson  - Civilizace
Západ a zbytek světa

  Původní název: Civilization. The West and the Rest
Překladatel: Emanuel Geissler
Počet stran: 347
Nakladatelství: Argo, Dokořán
Místo publikování: Praha
Rok: 2014
Vydání: 1.
Knižní žánr: historie
ISBN: 978-80-257-1114-9
Cena: 498 Kč
Vloženo: 28.12.2018, 18:25
Přečteno: ANO (29.09.2019)

Anotace:

Kniha anglického historika Nialla Fergusona představuje velmi nápaditý pokus o konfrontaci civilizačního střetávání se Západu se „zbytkem světa“ od antiky až po naši současnost. Esejistickou formou, obdobně jako ve velmi úspěšné knize Vzestup peněz, se Ferguson pokouší odpovědět na otázku, proč se západní civilizace stala ve světě v moderní době zcela dominantní, ačkoli k tomu postrádala jakékoli předpoklady a ačkoli z hlediska technických inovací za „zbytkem světa“ v mnohém velmi pokulhávala.

Spolu s tím se ale zároveň táže, jaký bude vývoj západní civilizace, zda si tuto dominanci, kterou postupem doby ve střetu s asijskými tygry a s fundamentálním islámem poněkud začíná ztrácet, udrží, a pokud ano, jakou cenu za to bude muset zaplatit.

Poznámky:

ISBN 978-80-7363-606-7 (Dokořán)

Komentář:

Niall Ferguson se pokouší o identifikaci a rozbor důvodů, které vedly k tomu, že se západní (euroatlantická) civilizace zhruba od 15. století postupně stala celosvětově dominantní. Důvody, které nalezl, seskupil do šesti komplexů institucí s výstižnými jednotícími termíny: konkurence, věda, vlastnická práva, medicína, konzumní společnost a pracovní morálka. Každému termínu věnuje samostatnou kapitolu, kde příslušné instituce podrobuje historickému zkoumání.

Kniha je informačně hutná, ovšem rozsah zhruba 290 stran limituje možnosti hlubšího rozboru i širšího materializování příčin a souvislostí. Mnohdy se totiž čtenář dostává do situací, kdy vnímá text jen jako souhrn náhodou sousedících bloků s informacemi než jako ucelený vhled do "střev" instituce.

Zaujme i autorova fixace na oděvní průmysl, jehož překotný rozvoj považuje za stabilně první jednoznačný příznak jakékoli průmyslové revoluce; změny ve způsobu oblékání pak za vlaštovky značící jaro blížících se revolučních změn.Raymond Ibrahim  - Takíja
Pravda, lež a přetvářka v arabsko-islámské společnosti

  Původní název: Taqiyya about Taqiyya
Překladatel: Lukáš Lhoťan
Počet stran: 34
Nakladatelství: Lukáš Lhoťan
Místo publikování:
Rok: 2018
Vydání: 1.
Knižní žánr: religionistika
ISBN: 978-80-907004-3-7
Cena: 100 Kč
Vloženo: 07.03.2019, 12:17
Přečteno: ANO (14.04.2019)

Anotace:

Tato publikace se věnuje velice kontroverznímu tématu spojenému s islámským náboženstvím, a sice vnímání pravdy a lži či přetvářky v islámu. Kdokoliv poukáže na možnost, že muslimům je islámským právem dovoleno lhát a přetvařovat se, je okamžitě umlčován obviněními z islamofobie, či nenávisti. Tomuto neblahému trendu bohužel podlehli i mnozí čeští orientalisté a religionisté, kteří se tématu vnímání přetvářky v islámu buď vyhýbají a posilují další tabuizaci tohoto problému, nebo naopak popírají fakta a s pomocí odkazu na svou odbornou autoritu se snaží popřít jeho existenci. Základem knihy, kterou držíte v ruce, je odborný posudek, který byl vypracován jako odpověď na tvrzení kanadských islamistů. Ti se u kanadského soudu snažili obhájit své stanovisko, že v islámském právu není žádné ospravedlnění pro přetvářku. Jejich cílem bylo umlčet jednoho z kritiků islámu a islamismu. Poté, co byl soudu předložen tento posudek, islamisté svou žalobu stáhli. O autorovi: Raymond Ibrahim (*1973, USA) promoval na California State University Fresno, přičemž se ve své diplomové práci zabýval tématem vojenských střetnutí islámu a Byzance na počátku vzniku islámu. Ibrahim pracoval jako odborný asistent pro oddělení Blízkého východu Knihovny Kongresu USA a zastával post náměstka ředitele pro Middle East Forum. V současné době působí jako specialista na islám mj. v konzervativní nadaci David Horowitz Freedom Center.Douglas Murray  - Podivná smrt Evropy
Imigrace, identita, islám

  Překladatel: Alexander Tomský
Počet stran: 334
Nakladatelství: Leda
Místo publikování:
Rok: 2018
Vydání: 1.
Knižní žánr: literatura faktu
ISBN: 978-80-7335-562-3
Cena: 418 Kč
Vloženo: 18.12.2018, 23:11
Přečteno: ANO (11.02.2019)

Anotace:

Douglas Murray brilantně líčí příběh masové imigrace do Evropy – její počátky v poválečném nedostatku pracovní síly, její zintenzivnění při slučování rodin a konečně humanitární ospravedlňování otevřených hranic. Od druhé světové války až po současnost vznikají a rostou ohromné nepřizpůsobivé přistěhovalecké kolonie, navzdory tomu by ale „příchod milionů nemusel být hlasem polnice posledního soudu, kdyby Evropa neztratila víru ve svou civilizaci, tradici a legitimní právo na vlastní existenci“. Vyčerpaný a historickou vinou kolonialismu a rasismu posedlý Západ není schopen hájit občanské svobody a práva proti nábožensky sebejisté kultuře islámu, jež nezná odluku církve a státu. 

Murray vykresluje dramaticky narůstající spor většinové společnosti s intelektuální elitou, která hodlá evropský lid vyměnit. Důkladně analyzuje její akademické šibolety, vytáčky a lži i její ideál „morálně nadřazeného univerzálního lidství“ bez kulturního rozlišení, utopickou vizi nesoudržné, multietnické společnosti pouhých lidských práv. Jak prorocky napsal G. K. Chesterton, proti ideologii bezbřehého splynutí všech se všemi se jednou instinktivně vzbouří miliony a rozpoutá se střet mezi davem a posedlou internacionální třídou. 

Ať už nadcházející konflikt dopadne jakkoli, podle Murrayho to pak nebude Evropa, jakou jsme dosud znali.Marian Kechlibar  - Zapomenuté příběhy

  Počet stran: 168
Nakladatelství: Jiří Nosek - KLIKA
Místo publikování: Praha
Rok: 2018
Vydání: 1.
Knižní žánr: literatura faktu
ISBN: 978-80-88088-99-8
Cena: 250 Kč
Vloženo: 14.10.2018, 03:08
Přečteno: ANO (25.01.2019)

Anotace:

Historie, to nejsou jenom data událostí a šipky na mapě. Historie se skládá z příběhů lidí a příběhů celých národů.

Ve spoustě okamžiků stáli lidé jako my před složitými rozhodnutími. Někdy se rozhodli dobře, jindy špatně. Někdy měla jejich rozhodnutí dlouhodobé nebo neočekávané následky.

Z jejich zapomenutých příběhů se můžeme poučit i dnes.

Komentář:

Zdařile napsaná kniha, ve které není snad ani slovo navíc. Patrik Ouředník  - Antialkorán
aneb nejasný svět T. H.

  Počet stran: 84
Nakladatelství: Volvox Globator
Místo publikování: Praha
Rok: 2017
Knižní žánr: literatura faktu
ISBN: 978-80-7511-359-7
Cena: 199 Kč
Vloženo: 09.08.2018, 01:03
Přečteno: ANO (08.01.2019)

Anotace:

Reakce české společnosti na otázky islámu a islamismu jsou takřka výlučně černobílé: na jedné straně máme, slovy Patrika Ouředníka, „slamotruské trubirohy“, kteří „v každém Arabovi vidí muslima a v každém muslimovi potenciálního teroristu“; na straně druhé humanitární organizace a média up-to-date, která popírají očividnosti a odmítají připustit, že by islám a islamismus mohly sekulární společnosti klást problém. Věci jsou jako obvykle o něco složitější.

Komentář:

Shrnující autorův závěr: "Co zbývá? Není toho mnoho. Vzdorovat islámskému teroru - ozbrojenému i ideologickému - , pít šampaňské, chodit na koncerty a flirtovat. Chovat se k evropským muslimům, jako by neexistoval islámský teror. A zároveň trvat na svém a spíše než hlásat čím dál nerozumnější reasonable acommodations s muslimskými představiteli, neomylně vedoucí ke kompromisům čím dál jednostrannějším - podporovat disidenty, feministická sdružení a ateisty v islámských zemích, podporovat je otevřeně, nepokrytě, bezohledně. Neboť právě oni jsou dnes záštitou evropského osvícenství." Petr Hampl  - Prolomení hradeb

  Počet stran: 309
Nakladatelství: Naštvané matky z.s.
Místo publikování: Olomouc
Rok: 2018
Vydání: 1.
Knižní žánr: politologie
ISBN: 978-80-906573-1-1
Cena: 180 Kč
Vloženo: 14.10.2018, 02:17
Přečteno: ANO (05.01.2019)

Anotace:

Kniha nezávislého sociologa Petra Hampla Prolomení hradeb představuje milník v chápání příčin migrační krize a celkových kulturních, sociálních a ekonomických problémů, kterými Západní civilizace prochází. To není jen názor autorových přátel, ale i řady intelektuálních kapacit.

Kniha je psána tak, aby její čtení nebylo obtížnější než čtení běžného novinového komentáře.

V každé kapitole čtenář najde odkazy na další literaturu, pokud by se chtěl některým tématem zabývat podrobněji.

Poslední čtvrtina kniha je věnována scénářům dalšího vývoje a zejména konkrétním krokům, které mohou podnikat běžní občané, chtějí-li svou civilizaci účinně bránit.Stefan Zweig  - Svět včerejška
Vzpomínky jednoho Evropana

  Původní název: Die Welt von Gestern
Překladatel: Eva Červinková
Počet stran: 467
Nakladatelství: Sumbalon
Místo publikování:
Rok: 2013
Vydání: 1.
Knižní žánr: biografie
ISBN: 978-80-905303-1-7
Cena: 405 Kč
Vloženo: 21.10.2017, 23:34
Přečteno: ANO (15.12.2018)

Anotace:

Paměti světoznámého rakouského autora jsou jednou z jeho nejlepších a nejdůležitějších knih, ale i jedním z pramenů pro pochopení novodobé evropské kultury. V knize jsou zachyceny formou očitého svědectví všechny nejdůležitější události novodobé evropské historie, atmosféra jejích měst a setkání s desítkami nejvýznamnějších evropských osobností.

Komentář:

Požitek číst. Pozoruhodná autobiografie psaná brilantním jazykem skvělého pozorovatele a znalce lidských duší Stefana Zweiga. Skrze svůj vnímavý intelekt předkládá čtenáři obraz společnosti své doby a její dynamický vývoj.  Jeho pouť začíná na sklonku devatenáctého století, pokračuje přes první roky příslibůplného 20. století, převalí se přes tragédii I. světové války, obtíže poválečné Evropy a končí nástupem temných a ničivých ideologií fašismu a nacionálního socialismu. Významnou součástí obrazu společnosti jsou postřehy z osobních setkání s tehdejšími evropskými osobnostmi kultury, politiky a vědy (namátkou Roman Rolland, Rainer Maria Rilke, Sigmund Freud, Richard Strauss, Walter Rathenau, Theodor Hertzl, Maxim Gorkij, Bernard Shaw, H. G. Wells, atd.). Jejich profilové skicy - často jen na pár řádcích či odstavci - dokáží mistrně načrtnout ducha příslušné osobnosti.

Jako Čech čekal možná čtenář i nějakou tu zmínku o Češích jako celku či alespoň některých jeho osobnostech. Ačkoli však Zweigův otec vybudoval nejvýznamnější textilní továrnu na českém území (konkrétně v Liberci), o Češích se v knize téměř nic nedozvíme; až na dvě zmínky, přičemž jedna naráží na pohraniční spory Čechů a Poláků po vzniku jejich republik a druhá na nemožnost Rakouska uzavřít spojenectví Československem, ve kterém vůči Rakousku údajně stále "přetrvává nevraživost".

Asi nejdůležitější - ač nepřímé - vyjádření vztahu k Čechům se objeví, když Zweig líčí poslední roky před vypuknutím druhé světové války a popisuje narůstající obavy a strach z blížícího se mezinárodního konfliktu. Přiznává totiž, že se rovněž nechal unést a společně s celou Anglií (kde žil v exilu) oslavoval Nevilla Chamberlaina po návratu z Mnichovské konference, který již na schůdcích letadla mával papírem a oznamoval, že přináší "peace for our time". Přesto, na jaké podmínky musela Velká Británie (a Francie) v Mnichově přistoupit (podstoupení příhraničních oblastí Československa Německu), převážná většina obyvatelů britských ostrovů tuto oběť nepovažovala za důležitou v porovnání s příslibem zachování míru; byť jakkoli pochybným.

Není rovněž bez zajímavosti (jak v doslovu uvádí Eduard Goldstücker), že Zweigovi bylo od určité části jeho současníků vyčítáno ústupnictví, jakýsi radikální pacifismus, snaha o zachování míru za každou cenu, i kdyby to mělo znamenat vládu zla. Jedním z jeho velkých kritiků byl kupř. Thomas Manna, který nakonec i Zweigův dobrovolný odchod ze světa označil jako zbabělosti.Vlastimil Vondruška  - Breviář pozitivní anarchie

  Počet stran: 333
Nakladatelství: MOBA
Místo publikování: Brno
Rok: 2016
Vydání: 1.
Knižní žánr: literatura faktu
ISBN: 978-80-243-7325-6
Cena: 299 Kč
Vloženo: 28.10.2016, 00:27
Přečteno: ANO (20.07.2017)

Anotace:

I když by asi přesnější název pro tuto knihu byl Ideologie v době uprchlické krize, nechce se autor podbízet bulvárně laděným titulem. Vynikající český spisovatel a historik se ve své nové knize snaží především o objektivitu. Na základě faktů přesvědčivě dokazuje, že se na cestě, kterou v posledním desetiletí kráčí evropská společnost, opakují fatální chyby našich předků. Mnohé z toho se nám samozřejmě líbit nemusí, ale Adam a Eva byli kdysi vyhnáni z ráje a od té doby se nikomu nepodařilo se tam vrátit. A rozhodně se to nemůže povést současným vládcům, kteří mnohdy činí nesmyslné kroky. Naše momentální směřování dle autora do ráje rozhodně nevede, přesto tato kniha nešíří poplašné zprávy, ale je „pouze“ vynikající historickou analýzou.Roger Scruton  - Západ a ti druzí
Globalizace a teroristická hrozba

  Původní název: The West and the Rest: Globalization and the Terrorist Threat
Překladatel: Jiří Ogrocký, Ivo Lukáš
Počet stran: 172
Nakladatelství: Barrister & Principal
Místo publikování: Brno
Rok: 2016
Vydání: 2.
Knižní žánr: politologie
ISBN: 978-80-7485-101-8
Cena: 199 Kč
Vloženo: 28.10.2016, 00:34
Přečteno: ANO (24.01.2017)

Anotace:

Zatímco islámská civilizace je drásána konflikty, západní civilizace má vnitřní tendenci k rovnováze. Svobody, které občané Západu pokládají za samozřejmost, jsou v islámských zemích veskrze neslýchané, a zatímco žádní západní občané ze Západu neutíkají, 70 procent světových utečenců jsou muslimové prchající z míst, kde je oficiální doktrínou jejich náboženství. Všichni tito utečenci navíc míří na Západ, protože neznají jiné místo, které by jim dalo příležitosti, svobody a osobní bezpečí, které beznadějně hledali doma. Zarážející však je, že jakmile přijdou na Západ, mnozí z těchto muslimských běženců začnou pociťovat ke společnosti, která je obklopuje, nenávist; chtějí se jí pomstít za nějakou chybu, která je tak odporná, že za přiměřený trest nepovažují nic menšího než její naprosté zničení. Ještě podivnější je skutečnost, že ti muslimové, kteří se usadili, integrovali a osvojili si určitý druh loajality k západním institucím a zvykům, často vychovávají děti, které se navzdory tomu, že se narodily na Západě, samy identifikují s jeho opozicí – s opozicí tak nelítostnou, že opět hraničí s touhou po zničení.
Bylo by však chybou svalovat vinu pouze na islám. Kniha známého britského filosofa Rogera Scrutona, inspirovaná událostmi 11. září 2001, je nejen břitkou inlektuální obranou západní civilizace, ale i kritickým zkoumáním toho, zda mohou západní státy ve své nynější podobě nabídnout islámským přistěhovalcům tolik potřebný pocit sounáležitosti, aby mohli získat loajalitu k hostitelské zemi.

Komentář:

Poselství knihy se dá shrnout do těchto jejích odstavců: 

Jsme odchovanci osvícenství, prožívajícími úpadek té podoby členství, která je pro osvícenství nezbytná, a stáváme se kořistí pověr, které se objevují spolu s rozpadem ortodoxií. Zároveň máme bezprecedentní technologickou moc, která nutí k neustálému zrychlování kontaktů a výměny po celé zeměkouli. Do styku se dostávají lidé, kteří ve skutečnosti nemají jak se jeden druhému přizpůsobit, a pohled na západní svobodu a prosperitu kráčející bok po boku se západní dekadencí a rozkladem západní loajality nutně vyvolává v těch, kteří nám závidí jedno a pohrdají druhým, zuřivou touhu trestat.

Globalizace uvrhla islámský svět do krize, protože mu předvedla světskou společnost, která se udržuje při životě zákony, jež vytvořili lidé, a dosahuje rovnováhy bez pomoci Boha. Vymazala také mnohé zvyklosti a způsoby života muslimů a zničila starobylé pastevecké tradice, které nahradila falešnou a pokořující ekonomikou čisté spotřeby, již neživí práce, ale nafta. Zároveň se znovu probudila věkovitá nostalgie po království dobra, v němž bude na zemi usteaven opravdový řád šaríe, a ti, kdo zkazili Prorokovo společenství, budou nakonec zničeni. Výsledná psychologická směs je výbušná a ponouká mladé muslimy, aby vyjádřili svou nespokojenost s režimy, jež jim vládnou, s globální ekonomikou, která tyto režimy financuje, a s bezbožným způsobem života všude pronikajícím do dar al-islam.

(od ukončení války ve Vietnamu)… Občané západních států ztratili chuť vést zahraniční války, ztratili důvěru ve svůj způsob života a vlastně si už nejsou jisti, co od nich tento způsob života vyžaduje. Ve stejné době se západní národy začaly střetávat s novým protivníkem - protivníkem, který věří, že západní způsob života je z hloubi chybný, ba možná je dokonce urážkou Boha. Západní společnosti v záchvatu jakéhosi zatmění mysli umožnili tomuto svému protivníkovi, aby se uprostřed nich usadil, místy, jako ve Francii, Británii a v Holandsku, v ghettech, jež udržují jen slabé a často nepřátelské vztahy s okolním společenským řádem. A jak v Americe, tak v Evropě začala růst touha po appeasementu v podobě veřejně projevovaných výčitek a stupňování veřejného zavrhování našeho kulturního a náboženského dědictví.

Tradiční islámská společnost chápe zákon jako soubor příkazů a doporučení stanovených samotným Bohem. Tyto výnosy jsou nezměnitelné, byť o jejich využití v konkrétních případech se lze právně přít. Zákon v pojetí islámu je požadavek naší poslušnosti. Jeho autorem je Bůh. Do jisté míry je to opak pojetí zákona, které jsme zdědili s myšlenkou občanství. Zákon je pro nás zárukou našich svobod. Jeho autorem není Bůh, nýbrž člověk, který jej vytváří v souladu s citem pro spravedlnost, jenž je vlastní našemu lidskému stavu. Nejedná se o systém Božích příkazů, vychází z našich lidských dohod.Thilo Sarrazin  - Německo páchá sebevraždu
Jak dáváme svou zemi všanc

  Původní název: Deutschland schafft sich ab. Wie wir unser Land aufs Spiel setzen
Překladatel: František Štícha
Počet stran: 432
Nakladatelství: Academia
Edice: XXI. století
Místo publikování: Praha
Rok: 2011
Vydání: 1.
Knižní žánr: sociologie
ISBN: 978-80-200-2018-5
Cena: 445 Kč
Vloženo: 13.12.2011, 00:58
Přečteno: ANO (06.11.2016)

Anotace:

Kniha Německo páchá sebevraždu se od svého prvního vydání v srpnu 2010 dočkala již mnoha reedic a stala se jednou z nejprodávanějších knih v německojazyčném prostoru v posledních desetiletích. Autor v ní i na základě svých bohatých zkušeností z politiky a státní správy podává – bez ohledu na diktát politické korektnosti – břitkou, především na číslech a statistikách založenou analýzu toho, jak Německo – podle jeho názoru – podkopává samotné základy svého budoucího blahobytu, sociálního smíru a společenské stability. Sarrazin spatřuje ohrožení v kombinaci nízké porodnosti, přebujelého sociálního státu, který až příliš nabízí a ne dost požaduje, a především problematické imigrace zejména z muslimských států, která hrozí během nemnoha desetiletí zcela proměnit charakter hostitelské země. Právě autorova kritika v průměru obtížněji integrovatelných přistěhovalců tureckého či arabského původu, oproti nimž pozitivně vyzvedává např. příchozí z východní Evropy, Indie nebo Číny, vyvolala – zčásti kvůli určitému posunu až překroucení při prezentaci Sarrazinových názorů v médiích či jeho oponenty – nejostřejší kritiku a nejbouřlivější diskusi. Autor se snaží podat i návod, co lze proti jím vylíčenému ohrožení dělat.Robin Cross  - Pád orlice

  Původní název: Fallen Eagle
Překladatel: Josef Grubhoffer
Počet stran: 333
Nakladatelství: Naše vojsko
Místo publikování: Praha
Rok: 2003
Vydání: 2.
Knižní žánr: literatura faktu
ISBN: 80-206-0646-7
Cena: 198 Kč
Vloženo: 03.07.2007, 14:45
Přečteno: ANO (28.11.2015)

Anotace:

Pouhých dvanáct let vydržela "tisíciletá" třetí říše Adolfa Hitlera. Na počátku roku 1945 byla Evropa v troskách, ale konec strašlivé války se již blížil. Přestože byla situace německých armád na východní i západní frontě beznadějná, nejvyšší velení na kapitulaci rozhodně nepomýšlelo... Dostatečně podrobně i v širších politických a vojensko-strategických souvislostech mapuje autor průběh všech válečných operací v roce 1945 v Evropě, jednotlivých ofenzív i bitev, včetně té poslední - bitvy o Berlín. Mapky, barevné i čb fotografie, stručné životopisy některých významných spojeneckých i německých velitelů, dodatky, kvalitní poznámky.

Komentář:

Velmi poutavé čtení prolínající fakta s osobními výpověďmi účastníků. Škoda jen, že text trpí občasnou nekonzistencí.Samuel P. Huntington  - Střet civilizací
Boj kultur a proměna světového řádu

  Původní název: The Clash of Civilizations
Překladatel: Ladislav Nagy
Počet stran: 445
Nakladatelství: Rybka Publishers
Místo publikování: Praha
Rok: 2001
Vydání: 1.
Knižní žánr: politologie
ISBN: 80-86182-49-5
Cena: 398 Kč
Vloženo: 20.12.2008, 01:33
Přečteno: ANO (22.11.2015)

Anotace:

Kniha předního amerického politologa, která byla přeložena do všech světových jazyků, je pronikavou analýzou stavu světové politiky po skončení studené války, kdy hnacími silami již nejsou národní státy a ideologie, nýbrž civilizace vymezené náboženskými, právními a kulturními tradicemi. Globální politika bude formována především kulturními rozdíly a pokud propuknou války, budou se týkat celých civilizací. Právě na rozhraní těchto kultur ve "zlomových liniích" se nacházejí možná ohniska konfliktů, jež mohou přerůst v mezicivilizační střety. Huntington varuje před rozšířením a vystupňováním těchto střetů a zevrubně analyzuje důvody, které k nim vedou: změny mocenské rovnováhy mezi Západem a někdejšími koloniálními oblastmi třetího světa, ekonomický, vojenský i politický růst asijských civilizací, kulturní obrat nezápadních společností k domácím tradicím, demografická exploze a konflikty vyvolané militantností islámu a vzestupem Číny. Huntington pouze neanalyzuje a nepopisuje budoucí směr vývoje, nýbrž zároveň vyzývá k utváření budoucnosti. Na závěr své obecné analýzy geopolitické situace doporučuje Západu přehodnotit svou zahraniční politiku, prohloubit jednotu západní, tedy euroamerické civilizace, rozšířit součinnost s Ruskem, Japonskem a Indií, jakož i jihoamerickými státy, z nichž by se měly stát spolehliví spojenci, a učinit nezbytné kroky k omezení vojenské expanze států muslimské a čínské civilizace.Karl Jaspers  - Otázka viny
Příspěvek k německé otázce

  Původní název: Die Schuldfrage
Překladatel: Jiří Navrátil
Počet stran: 143
Nakladatelství: Academia
Edice: Europa
Místo publikování: Praha
Rok: 2006
Vydání: 2.
Knižní žánr: filozofie
ISBN: 978-80-200-1455-9
Cena: 165 Kč
Vloženo: 06.03.2010, 13:11
Přečteno: ANO (28.12.2014)

Anotace:

Jaspersova knížka o německé vině, ale také o vině vůbec a o jejích základních rovinách, vyšla poprvé v Německu v roce 1946. Němci její vydání - pouhý rok po své strašlivé válečné porážce, v situaci rozvratu a okupace své země - nijak nevítali. Zato americký důstojník, dohlížející na univerzitu, prý za ni Jaspersovi děkoval s tím, že není napsána jen pro Němce, nýbrž pro svědomí vítězných spojenců. Český překlad této knihy byl poprvé vydán v roce 1969 a ani dnes neztrácí nic ze své aktuálnosti. Není to totiž ani zdaleka pouhý historický dokument, dokreslující dávno minulou situaci poválečného Německa. Jádro knihy tkví v poznání, že my všichni jsme odpovědni za minulost, ale také za budoucnost a zejména před budoucností.Karel Čapek  - Továrna na Absolutno

  Počet stran: 158
Nakladatelství: Československý spisovatel
Edice: Výbor z díla Karla Čapka
Místo publikování: Praha
Rok: 1975
Vydání: 11.
Knižní žánr: beletrie
Cena: 17 Kčs
Vloženo: 31.07.2009, 17:19
Přečteno: ANO (14.08.2014)

Anotace:

Utopický román líčí události kolem vynálezu motoru, který dokonalým spalováním hmoty uvolňuje nejen elektrony, ale i tajemné všeovládající síly.

Komentář:

Tohle není román. To je satirická nábožensko-politicko-ekonomická studie. Na první pohled roztříštěné dílo, které Čapek psal ve formě fejetonů, skrývá silné poselství, obzvlášť aktuální v dnešní době. Tato kniha je navíc důkazem, jak blízko měl mnohdy Čapek k Haškovi.Charles Dickens  - Příběh dvou měst

  Původní název: A Tale of Two Cities
Překladatel: Zdeněk Urbánek
Počet stran: 365
Nakladatelství: Lika Klub
Místo publikování: Praha
Rok: 2011
Vydání: 1.
Knižní žánr: beletrie
ISBN: 978-80-86069-67-8
Cena: 349 Kč
Vloženo: 13.02.2014, 23:52
Přečteno: ANO (28.04.2014)
Elektronická verze: ebook(EN)

Anotace:

Román z Londýna a Paříže ve vzrušených letech Velké francouzské revoluce, která stejně jako jakýkoliv jiný dějinný zvrat za sebou kromě vítězství nových myšlenek zanechala potrestané viníky, ale i nevinné oběti, avšak především zcela proměněné osudy lidí, kteří se jí připletli do cesty - ať už úmyslně, či zcela náhodně.
Nejinak je tomu i u hlavních hrdinů strhujícího románu, který konečně přichází také k českým čtenářům. Láska a nenávist až za hrob, závist a zášť, věrnost a zrada, náhoda či osud, zhýralost aristokracie i drásavá chudoba lidu, to vše zachyceno mistrným perem klasika.

 Peter Singer  - Hegel

  Původní název: Hegel
Překladatel: Jaromír Loužil
Počet stran: 129
Nakladatelství: Argo
Místo publikování: Praha
Rok: 1995
Vydání: 1.
Knižní žánr: biografie
ISBN: 80-85794-46-2
Cena: 59 Kč
Vloženo: 03.07.2007, 14:45
Přečteno: ANO (01.01.2014)

Anotace:

Instruktivní uvedení do Hegelovy filozofie.
 Tomáš Sedláček, David Orrell  - Soumrak Homo Economicus
Rozhovor s Romanem Chlupatým

  Počet stran: 77
Nakladatelství: 65.pole
Místo publikování: Praha
Rok: 2012
Knižní žánr: ekonomie
ISBN: 978-80-87506-07-3
Cena: 129 Kč
Vloženo: 06.10.2013, 01:53
Přečteno: ANO (22.12.2013)

Anotace:

Soumrak homo economicus navazuje na úspěšnou Sedláčkovu prvotinu Ekonomie dobra a zla. I v tomto textu nalezneme snahu vrátit ekonomii lidský rozměr a lidem víru v ekonomii.

Rozhovor Romana Chlupatého byl natočen v létě 2011 v anglickém Oxfordu pro rozhlasové vysílání. Výsledkem je svěží a srozumitelné zamyšlení nad těžce stravitelnými věcmi. S pomocí inspirativních paralel a metafor ze světa fyziky, biologie či literatury, Sedláček a Orrell pitvají základy systému, nutí k zamyšlení a nabízejí - ale nevnucují - řešení. Při tom, navíc, dokáží čtenáře i pobavit.

Tomáš Sedláček, člen Národní ekonomické rady vlády a bývalý poradce Václava Havla, se ovšem tentokrát neobrací ke svým čtenářům jako autor, nýbrž jako diskutér, který rád vede dialog a skrze otázky a odpovědi se pokouší přijít na kloub současné finanční, politické a společenské krizi. Za svého společníka pro diskusi si vybral kanadského matematika a ekonoma Davida Orrella. I on patří k narušitelům starých pořádků, kterým je jasné, že bez kroku do neznáma se skutečného ozdravení nedočkáme.

Komentář:

Několik podstatných výňatků z knihy:

Nesmyslná posedlost růstem - málokdo přemýšlí o tom, jak společnost bude vypadat, až se růst třeba po sto letech zastaví. Jestli výsledkem růstu bude dobrá nebo špatná společnost.

Stále se nám nedaří odseknout růst od zadlužování. Umělý růst poháněný dluhem byl jedním z důvodů nedávného kolapsu. Ne důvodem jediným, ale podstatným.

Hospodářský růst je vždy vyjádřen s pomocí hrubého domácího produktu. Ale ve své podstatě to vůbec nic neznamená. Ono je totiž třeba se podívat na distribuci nově vytvořeného bohatství. Z růstu ekonomiky profituje jen nepočetná skupina velmi bohatých lidí. Výrazně narůstají nerovnosti.

Sedláček: možná bychomo se dostali k mnohem stabilnější ekonomii, kdybychom přestali předpovídat. Model v ekonomii říká, za předpokladu, že se stane, co čekáme, že se stane, pak se stane to a to. Jenže model a realita se liší. Možná, kdybychom si byli méně jistí, počítali bychom s mnohem větším rizikem. A ekonomika by pak možná byla mnohem stabilnější. Prostě proto, že bychom tolik neriskovali. Předpovědi podle ekonomických modelů jsou klam. Je do iluzorní jistotu. Pokud jsi prostě ve tmě, tak se chovej tak, jak se máš chovat ve tmě: padni na všechny čtyři a pomalu tápej a hledej směr. Nikomu nikdy nepomůže tvářit se a chovat se, jakože ví, kde jsou zdi a kde jsou dveře. Dobu před finanční krizí je možné popsat i tak, že někdo začal vyřvávat: "Dveře jsou zcela jistě zde, mám na to model, vidím ve tmě!" A my všichni jsme se jako opilí rozeběhli a v plné rychlosti narazili hlavou do zdi.

Paralela: Za druhé světové války pracoval jeden ekonom jako meteorolog u letectva. Zjistil, že jeho předpovědi nevycházejí, že nejsou víc než náhodnou volbou. Šel s tím za generálem, který mu odvětil, že ví, že jsou na nic, ale potřebuje je pro své plánování

Naše ekonomické modely nefungují. Pravda  totiž není v modelu samotném, ale tkví v tom, jak ten model vnímáme. Jiným slovy: v měkkosti kolem něj, kterou se snažíme ukrýt.

Věda je pro rozum, pro mozek. A rozumu se z nějakého důvodu líbí, kdy se věci matematicky rýmují, když mají rytmus, když je v nich možné najít nějaký vzor. Svým způsobem buď hledáš shodné věci, nebo vysvětluješ odlišnosti. Takže věda je pro rozum a rozum si vybírá to nejkrásnější. Realitu proto vlastně vnímáš naruby.

Estetika vědy… jde o schopnost zjednodušit komplikované věci na jednoduché zákony a čísla. A symetrie je jedním ze způsobů, jak to udělat. Pokud jsou totiž dvě věci symetrické, není v nich tolik nepořádku. Nejsou tak komplikované. Což se části našeho rozumu zcela určitě líbí.

Čísla HDP očekáváme s náboženskou úctou. Radujeme se z HDP a naprosto ignorujeme vše ostatní. Ignorujeme úvěrové krize, degradaci životního prostředí, psychologické dopady věcí, které se dějí kolem nás, atd.

Řešení? Zbavme se modloslužby statistice HDP. Buďme skromnější. Přestaňme se snažit být vyumělkovaně přesní. Je lepší být zhruba přesný než se přesně mýlit.

Hlavní překážkou změny není nedostatek alternativních teorií nebo myšlenek. Ale hlavní překážkou je moc. Finanční instituce nebo think-tanky propagující jednu konkrétní ekonomickou teorii nabízejí velmi slušné peníze výměnou za loajalitu. Po krizi se v Anglii mluví o tom, jak vysoké jsou důchody učitelů. A jak drahý je provoz knihoven. A bankéři, kteří to vše způsobili, si užívají stejných bonusů jako před krizí. Jde o moc. Manažer hedgeového fondu si může přijít na miliardu ročně. A miliardy lidí žijí za méně než dolar denně. To o mnohém vypovídá. Mainstreamová teorie tvrdí, že se tyto dvě skupiny k sobě budou přibližovat. A zatím sledujeme opak.
 Steve Biddulph  - Proč jsou šťastné děti šťastné

  Původní název: The secret of happy children
Překladatel: Jana Pištorová
Počet stran: 139
Nakladatelství: Portál
Místo publikování: Praha
Rok: 2012
Vydání: 5.
První vydání: 2004
Knižní žánr: psychologie
ISBN: 978-80-7367-864-7
Cena: 189 Kč
Vloženo: 03.07.2007, 14:45
Přečteno: ANO (24.09.2013)

Anotace:

Proč je tolik lidí nešťastných? Mnozí rodiče způsobují svým dětem celoživotní problémy tím, že je učí mít negativní vztah k sobě samým. Steve Biddulph ve své praktické a humorně napsané knize nabízí pomoc při komunikaci s dětmi od nejútlejšího věku až do doby dospívání. Nápaditým způsobem probírá důležitá témata: pozitivní a asertivní výchova, význam širší rodiny a dalších vztahů pro rozvoj dítěte, pomoc dětí s domácími pracemi, jak reagovat na dětský vzdor, jak pomoci dětem vyrovnat se s nepříjemnými zážitky, jak pomoci dětem lépe se vyjadřovat. Při tom všem povzbuzuje rodiče, aby byli víc sami sebou, přísnější a současně láskyplnější, pevnější i uvolněnější. Ukazuje, jak opustit staré negativní přístupy k dětem a plně prožívat radost z nich i ze živata.Erasmus Desiderius Rotterdamský  - Chvála bláznivosti

  Původní název: Opera Desiderii Erasmi Roterodami
Překladatel: Rudolf Mertlík
Počet stran: 206
Nakladatelství: Nakladatelství XYZ
Místo publikování: Praha
Rok: 2008
Vydání: 1.
Knižní žánr: filozofie
ISBN: 978-80-7388-049-1
Cena: 199 Kč
Vloženo: 09.05.2008, 14:57
Přečteno: ANO (11.08.2013)
Elektronická verze: ebook(EN)

Anotace:

Vrcholné dílo tohoto holandského humanisty, který vytvořil satiru na poměry ve společnosti. Hlavním poselstvím knihy je autorova domněnka, kterou čtenáři předává skrz vypravěčku, bohyni Bláznivost, že všechno štěstí v životě pochází výhradně od bláznivosti. V celé knize pak spisovatel tuto svou teorii dále rozvíjí, jednotlivé kapitoly pak věnuje určitým okruhům lidí, např. hráčům, zamilovaným atp. Bohyně nám také v textu představuje sebe samu, pochází z ostrova Blaženost (paralela s Morovou Utopií), kde nikdo nepracuje a kde se žije v naprosto ideální společnosti. Poukazuje též na nejšťastnější stádia v lidském životě, za něž považuje bezstarostné dětství a stáří, kdy už na nic nemyslíme.

Zobrazeno: 1-20 z celkem 280 záznamů     

Začátek   |  Předchozí   |  Následující  |  Konec


Úplný přehled osobní knihovny.

V knihovně je 1546 titulů.


Naposledy přidané knihy
Naposledy přečtené knihy

(Všechny knihy ve formátu ISO 690)


Vyhledání knihy:
Podle autora:
Podle žánru:
Podle edice:
Podle názvu, anotace a poznámky:

KNIHKUPECTVÍ

Vyšehrad nakladatelství se zaměřením na historii, literaturu faktu, filozofofii, teologii atd.
Studovna internetová část knihkupectví Portál, Jindřišská ul, Praha
Studentcentrum knihkupectví zaměřené zejména na humanitní literaturu
Oikoymenh internetové knihkupectví filosofické a theologické literatury
Megaknihy knihy za jedny z nejvýhodnějších cen
Luxor největší knihkupectví v ČR
Levné učebnice původní nabídka učebnic pro vysoké školy se před 2 roky výrazně rozšířila o další odbornou literaturu ze všech oblastí a dále také o beletrie.
Kosmas knihkupectví Kosmas
Karolinum internetové knihkupectví
Dobré knihy dobré knihy pro každého