Anubis
EN | CZ

Hlavní stránka

Jméno
Heslo

Naposledy hodnocený film


Občanská válka  (Civil War)

42 %  |   USA   |  108 min   |  2024   |  válečný/drama   |  CSFD  |  Vloženo 12.07.2024, 00:41

Přejít na FILMY...

Nejnovější fotogalerieCelnické setkání, červen 2024

Beskydy, Jeseníky, červen 2024

Jelen, červen 2024

Mláďata, květen 2024

Yspertal, květen 2024


Přejít na FOTOGRAFIE...

Nejnovější blog


Vyčerpání zdrojů Mojmíra Hampla

Vynikající kniha českého ekonoma Mojrmíra Hampla. 


  13.07.2024, 13:11 |   Schacco  |  Zobrazit celý příspěvek 

Přejít na BLOG...

Naposledy hodnocené hudební album


MY DYING BRIDE
A Mortal Binding
dosud nehodnoceno  |   2024   |  doom metal   |  Skladby   |  Vloženo 04.05.2024, 13:50


Přejít na HUDEBNÍ ALBA...

Naposledy přidaná kniha

Ramon Llull
Kniha rytířského řádu

  Překladatel: Antonín Nowak
Počet stran: 98
Nakladatelství: ozbrojtese.cz
Místo publikování: Třebíč
Rok: 2022
Vydání: 1.
Knižní žánr: historie
Cena: 379 Kč
Vloženo: 25.06.2024, 00:22
Přečteno: NE

Anotace:

Kniha je překladem latinského originálu, který byl napsán roku 1270. Jejím autorem je Ramon Llull (1232 až 1316), který byl rytířem, cestovatelem, misionářem, trubadúrem a senešalem krále Jakuba II. Mimo to byl významným znalcem orientu, filosofem, logikem, ovládal nejméně pět jazyků. Byl rovněž spisovatelem, který vytvořil přinejmenším 250 děl ve třech různých jazycích.

Jeho knihy nejsou u nás příliš známé a jeho významné dílo s názvem Kniha rytířského řádu, dosud nebylo do českého jazyka přeloženo. Autor se v knize věnuje slabým i silným stránkám rytířstí, varuje před obvyklými poklesky a naznačuje, jaká je pravá cesta rytířova. Kniha je koncipována jako příručka pro mladé panoše, kteří hodlají vstoupit do rytíčského řádu. Proto obsahuje celou řadu rad, na co si má budoucí i začínající rytíř dávat pozor, čeho se vyvarovat a k čemu se naopak přimknout. Část knihy se také věnuje obřadu pasování na rytíře, popisuje jeho jednotlivé části a význam jednotlivých úkonů. Je také detailně popsána zbroj a zbraně rytíře a jejich symbolický význam pro rytíře. Velká část knihy je pak věnována tomu, co je úkolem rytíře na tomto světě, proč tomu tak je a jakým způsobem by se rytíř měl svého úkolu co nejlépe zhostit.

Kniha je psána srozumitelnou a přehlednou formou a je vhodná především pro ty z čtenářů, kteří se zabývají středověkem, rytířstvím, šermem, historií a středověkou kulturou a myšlením. Jedná se o autentické dílo, ojedinělé ve své době, i dnes.


Přejít na KNIHY...

Naposledy přidaná e-kniha


Peter Burke
Společnost a vědění II
Od Encyklopedie k Wikipedii

    Formát: PDF
Původní název: A Social History of Knowledge, Volume II: From the Encyclopédie to Wikipedia
Počet stran: 405
Velikost: 4,66 MB
Knižní žánr: sociologie
Jazyk: čeština
ISBN: 978-80-246-5881-0
Cena: 210.00 CZK
Přečteno: NE
Vloženo: 18.06.2024, 16:18

Anotace:

Peter Burke, emeritní profesor kulturní historie na univerzitě v Cambridgi, touto knihou navazuje na první díl svého souhrnného zamyšlení nad vztahem Společnosti a vědění a oba svazky souborně podávají přehled o vývoji znalostních a vzdělávacích praktik, institucí a trendů "od Gutenberga po Google". Hranici mezi oběma částmi tvoří rok 1750 a osvícenská Encyklopedie.

Éra probíraná v tomto svazku je charakterizována posilováním centrálních vlád a fenoménem moderního totalitarismu, rozmachem pozorovatelské a zaznamenávací techniky a též prostředků kontinentálního a mezikontinentálního transportu, sílící převahou přírodních věd a vznikem ohromných kolektivních projektů. To vše se do sféry vědění či poznání velmi zřetelně promítlo a přeneslo to tendence, jejichž historické pozadí často sahá daleko do minulosti, na novou kvalitativní úroveň, což vedlo k pokroku, ale také ke střetu protichůdných tendencí a k vědomostním ztrátám. Burke ve svém výkladu mimo jiné probírá kontrast specializace a demokratizace, nacionalismu a internacionalismu, vlastnických práv a obecné dostupnosti či užitečného vědění a čistého poznání. Podobně důležitý je kontrast centra a periferie, ať už je centrum obsazeno akademickou sférou, přírodními vědami, moderními metropolemi či evropským Západem.
Přejít na E-KNIHY...