Anubis
EN | CZ

Životopis autora

Jméno
Heslo

Andrzej Sapkowski (POL)

* 21.06.1948 (74 let)

WWW stránky autora

Narozen 1948. Žije v Lodži. Původně pracoval v oboru zahraničního obchodu, který vystudoval na lodžské univerzitě, nyní se věnuje pouze literatuře.

V žánru fantasy debutoval a ihned se prosadil v roce 1986 povídkou Zaklínač (Wiedżmin), která zvítězila v soutěži magazínu Fantastyka a byla v Polsku vyhlášena původní povídkou roku. Po prvním příběhu zaklínače Geralta následovala série povídek, publikovaných zprvu časpisecky, poté v povídkových sbírkách: Zaklínač (Wiedżmin, 1990), Meč osudu (Miecz przeznaczenia, 1992) a Poslední přání (Ostatnie życenie, 1995). Na krátké příběhy navázal románem Krev elfů (Krew elfów, 1995), prvním dílem pětidílné románové ságy. Mimo cyklus napsal esej Svět krále Artuše (Świat króla Artura, 1995), literární studií o středověké legendě, kterou autor považuje za základní kámen veškeré moderní fantasy. V knize ji doplňuje novela Maladie, osobité zpracování části artušovské legendy - milostné romance o Tristanovi a Isoldě.

Hlavním literární hrdinou tvorby Andrzeje Sapkowského však zůstává zaklínač Geralt z Rivie. Jako nájemný hubitel upírů, vlkodlaků a všemožných nebezpečných netvorů pochopitelně ovládá bojové a magické techniky nezbytné pro jeho zaměstnání, nicméně není pouze chladnokrevným profesionálem a už vůbec ne jedním ze superhrdinů, jimiž se žánr fantasy jen hemží. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, ale naopak je nucen draze platit za schopnosti nedosažitelné a vesměs též nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přes své pozitivní působení jsou zaklínači odsouzeni k vyhnanství na samém okraji společnosti, která sice působí vnějškově středověkým dojmem, avšak s mnoha atributy převzatými ze současnosti. Problémy, konflikty, fobie a rozpory našeho světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, mágů, trpaslíků anebo elfů připadají čtenáři důvěrně blízké a jejich jednání logické. Zaklínačova dobrodružství se tak neomezují pouze na dějové schéma „sword and sorcery", ale přesto, anebo právě proto, jsou tak barvitá a živá. Povídky a romány Andrzeje Sapkowského si získaly popularitu nejen v Polsku, ale také v Rusku, Německu, Litvě a samozřejmě i u nás.

KNIHKUPECTVÍ

Bookfayre britské knihkupectví, nabízející anglicky psané knihy českým zákazníkům. Knihy jsou odesílány pomocí české pošty na dobírku. Nabídka je prakticky totožná s nabídkou na britském trhu.
Dobré knihy dobré knihy pro každého
Karolinum internetové knihkupectví
Kosmas knihkupectví Kosmas
Levné učebnice původní nabídka učebnic pro vysoké školy se před 2 roky výrazně rozšířila o další odbornou literaturu ze všech oblastí a dále také o beletrie.
Luxor největší knihkupectví v ČR
Megaknihy knihy za jedny z nejvýhodnějších cen
Oikoymenh internetové knihkupectví filosofické a theologické literatury
Studentcentrum knihkupectví zaměřené zejména na humanitní literaturu
Studovna internetová část knihkupectví Portál, Jindřišská ul, Praha