Fotografie z roku 2007
EN | CZ

Životopis autora

Přihlášení
Jméno
Heslo
Statistika webu | Email

Lucien Lévy-Bruhl (FRA)

* 10.04.1857
† 13.03.1939 (81 let)

Lucien Lévy-Bruhl (10. duben 1857 – 13. březen 1939) byl francouzský filozof, který svými studiemi o "primitivní mysli" stál u počátků antropologie, etnologie i sociologie.

Rozlišoval dva druhy mentality - "primitivní" a "západní". Primitivní mysl dle Lévy-Bruhla volí plnou účast ("mystickou participaci") ve světě a nevšímá si rozporů, západní mysl volí odstup, a z něj vyvěrající spekulaci i schopnost tolerovat rozpory. Protože Lévy-Bruhl volil terminologii zavánějící vírou v nadřazenost evropské kultury, jeho dílo ustoupilo časem do pozadí (čelilo ostré kritice například Marcela Mausse nebo Bronisława Malinowského). Sociolog Stanislav Andresk však tvrdí, že na ustavení antropologie mělo mnohem větší podíl než dílo Claude Lévi-Strausse. Silně též ovlivnilo Carla Gustava Junga při definování konceptu kolektivního nevědomí.

Lévy-Bruhl byl blízkým spolupracovníkem Émila Durkheima. Po sňatku se svou ženou byl spřízněn s Alfredem Dreyfusem a patřil k prvním bojovníkům za jeho očištění.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lucien_Lévy-Bruhl

KNIHKUPECTVÍ

Academia internetové knihkupectví nakladatelství Academia
Bookfayre britské knihkupectví, nabízející anglicky psané knihy českým zákazníkům. Knihy jsou odesílány pomocí české pošty na dobírku. Nabídka je prakticky totožná s nabídkou na britském trhu.
Dobré knihy dobré knihy pro každého
Karolinum internetové knihkupectví
Kosmas knihkupectví Kosmas
Levné učebnice původní nabídka učebnic pro vysoké školy se před 2 roky výrazně rozšířila o další odbornou literaturu ze všech oblastí a dále také o beletrie.
Luxor největší knihkupectví v ČR
Megaknihy knihy za jedny z nejvýhodnějších cen
Oikoymenh internetové knihkupectví filosofické a theologické literatury
Studentcentrum knihkupectví zaměřené zejména na humanitní literaturu