Anubis
EN | CZ

Životopis autora

Jméno
Heslo

Anthony Tucker-Jones (GBR)

(54 let)

WWW stránky autora

Defence analyst Anthony Tucker-Jones spent nearly 20 years in the British Intelligence Community before establishing himself as a widely published defence writer and historian: commenting on regional conflicts, counter-terrorism, intelligence and military affairs.

He is a highly experienced expert with particular strengths in editing, feature writing, report writing, communicating to specialists and non-specialists alike across a broad spectrum of media.

Anthony Tucker-Jones has been extensively published in numerous titles and on various news websites. He has also written over a dozen books.

He is widely travelled with assignments in Africa, Europe, the Far East, Latin America and the Middle East. He lived for a time in Bahrain. 

Anthony holds an MA in International Relations & Strategic Studies from Lancaster University.

If you have any questions please do not hesitate to get in touch by calling 01271 324586 or 07900 782593  or email anthony@atuckerjones.com

Available for news teams at Skype: atuckerjones 

KNIHKUPECTVÍ

Bookfayre britské knihkupectví, nabízející anglicky psané knihy českým zákazníkům. Knihy jsou odesílány pomocí české pošty na dobírku. Nabídka je prakticky totožná s nabídkou na britském trhu.
Dobré knihy dobré knihy pro každého
Karolinum internetové knihkupectví
Kosmas knihkupectví Kosmas
Levné učebnice původní nabídka učebnic pro vysoké školy se před 2 roky výrazně rozšířila o další odbornou literaturu ze všech oblastí a dále také o beletrie.
Luxor největší knihkupectví v ČR
Megaknihy knihy za jedny z nejvýhodnějších cen
Oikoymenh internetové knihkupectví filosofické a theologické literatury
Studentcentrum knihkupectví zaměřené zejména na humanitní literaturu
Studovna internetová část knihkupectví Portál, Jindřišská ul, Praha