Anubis
EN | CZ

Životopis autora

Jméno
Heslo

Vlastimil Vondruška (CZE)

* 09.05.1955 (67 let)

WWW stránky autora

PhDr. Vlastimil Vondruška, CSc. (* 9. května 1955, Kladno) je český historik, publicista a spisovatel, autor především historických detektivních příběhů. V 80. letech byl ředitelem historické části Národního muzea, později se přes 10 let jako podnikatel úspěšně zabýval výrobou kopií historického skla.

Kromě literatury patří mezi jeho zájmy horolezectví, kterému se věnoval více než dvacet let.

Vlastimil Vondruška se narodil roku 1955 na Kladně. Po absolvování kladenského gymnázia roku 1974 začal studovat historii a národopis na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kterou ukončil roku 1979. Poté působil vČeskoslovenské akademii věd v Ústavu pro etnografii a folkloristiku, kde roku 1983 ukončil svou vědeckou aspiranturu. V letech 1983 až 1989 pracoval v Národním muzeu, od roku 1986 jako ředitel jeho historické části.

Od roku 1990 se věnuje podnikání. Společně s manželkou Alenou, která je teoretikem uměleckého řemesla, autorkou řady výtvarných návrhů a sklářských realizací a rovněž publicistkou, založil roku 1997 v Doksech sklárnu Královská huť, jejíž produkce byla zaměřena jednak na výrobu kopií historického skla dle originálů z muzejních sbírek, jednak na barevné hutní sklo dle vlastních autorských návrhů. Huť sponzorovala mnohé kulturní akce a za tuto činnost obdržel roku 1999 ocenění od ministra kultury České republiky Pavla Dostála. Sklárnu v Doksech provozoval do roku 2009.

Literatuře se věnuje s přestávkami od mládí. Dosud napsal více než padesát vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, mnoho knih vědeckých a populárně naučných, asi čtyřicet historických románů pro dospělé (některé z nich pod pseudonymem Jan Alenský) a několik knih pro mládež. První knihu Příběhy plzeňských mordů si v roce 1994 vydal svým nákladem.

Přízeň čtenářů si získal především sérií detektivních knih z doby vlády Přemysla Otakara II., ve kterých je vykreslen život v tehdejší době, mentalita lidí a atmosféra středověku vůbec. Hlavní postavou příběhů je vzdělaný a čestný rytíř a královský prokurátor Oldřich z Chlumu, který jako správce hradu Bezděz má také pravomoc vyšetřovat a trestat hrdelní zločiny v okolí. Druhá autorova série se odehrává ve druhé čtvrtině 16. století a jejím hrdinou je písař královské komory Jiří Adam z Dobronína.

Spolupracuje rovněž s Českým rozhlasem, v němž pravidelně představuje zajímavé události z českých dějin a života lidí ve středověku.

Za svou práci obdržel Vlastimil Vondruška roku 1987 Cenu literárního fondu, roku 2005 od Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu Zlatou stuhu IBBY v kategorii Literatura faktu a populárně naučná literatura pro mládež a v letech 2006 a 2007 Cenu čtenářů nakladatelství MOBA.

Vondruška byl nejpůjčovanější český autor v českých knihovnách v roce 2013.

Dílo: 

Odborné a populárně naučné publikace

Etnografický slovník 1., Národní muzeum, Praha 1987, spoluautoři Violeta Kopřivová a Tomáš Grulich, domácí kuchyňské nářadí, nádobí a náčiní.
Průvodce historickou expozicí Národního muzea, Národní muzeum a Panorama, Praha 1987, spoluautor Jiří Burian.
Zemědělské nářadí, Muzeum Šumavy, Sušice 1987), průvodce po sbírkovém fondu muzea.
Tradice lidové tvorby, Artia, Praha 1988, spoluautor Alena Vondrušková, lidová hmotná kultura v Čechách a na Moravě.
Památky národní minulosti Panorama, Praha 1989, spoluautoři Josef Kočí a další, katalog historické expozice Národního muzea v Praze v Lobkovickém paláci.
Slovník starého zemědělského nářadí, nástrojů a strojů (1750-1914), Středočeské muzeum, Roztoky u Prahy 1989,
Život staré Šumavy, Západočeské nakladatelství, Plzeň 1989, přepracované vydání Vyšehrad, Praha 2014.
Osudy agrárního politického hnutí, Státní zemědělské nakladatelství, Praha 1990, stručné dějiny agrární strany od jejího založení až do konce druhé světové války.
Církevní rok a lidové obyčeje aneb kalendárium světců a světic, mučedníků a mučednic, pojednávající o víře českého lidu k nim, jakož i o liturgii katolické, DONA, České Budějovice 1991,
České sklo: Tradice a současnost, Crystalex, Nový Bor 1992, kniha popisuje vývoj českého sklářství od jeho počátků až do konce 20. století (období od roku 1918 zpracoval spoluautor Antonín Langhamer),
Katovny a mučírny, Svoboda, Praha 1993, čtení o středověkých, renesančních a barokních šatlavách, katovnách mučírnách a popravištích i o způsobech prosazování spravedlnosti a trestech za spáchané zločiny.
Sklářství, Grada, Praha 2002, publikace spojuje popis technologie výroby a dekorování skla s historickým vývojem sklářství, obsahuje přehled vývoje významných skláren u nás i ve světě, tabulku základních tvarů skla skla i rejstřík osobností.
Intimní historie, MOBA, Brno 2007, kniha se souborně zabývá dějinami mytí, toalet, ubytování, holení a stříhání vlasů, nevěstinců, milostných praktik a dalších projevů všedního života (od těch běžných až k velice intimním), a to od antiky po baroko,
Život ve středověku, Albatros, Praha 2007, stručná encyklopedie středověku.
Život ve staletích - 12. století - Lexikon historie, MOBA, Brno 2009, první díl lexikonu historie, který představuje život v českých zemích od doby knížecí až do konce feudalismu,
Život ve staletích - 13. století - Lexikon historie, MOBA, Brno 2010, druhý díl lexikonu historie, který představuje život v českých zemích od doby knížecí až do konce feudalismu,
Život ve staletích - 14. století - Lexikon historie, MOBA, Brno 2011, třetí díl lexikonu historie, který představuje život v českých zemích od doby knížecí až do konce feudalismu.
Život ve staletích - 15. století - Lexikon historie, MOBA, Brno 2012, čtvrtý díl lexikonu historie, který představuje život v českých zemích od doby knížecí až do konce feudalismu.
Život ve staletích - 16. století - Lexikon historie, MOBA, Brno 2014, pátý díl lexikonu historie, který představuje život v českých zemích od doby knížecí až do konce feudalismu.
Průvodce českou historií - Město, Vyšehrad, Praha 2013, společně s Alenou Vondruškovou.
Průvodce českou historií - Vesnice, Vyšehrad, Praha 2014, společně s Alenou Vondruškovou.
Průvodce českou historií - Církev, Vyšehrad, Praha 2014, společně s Alenou Vondruškovou.

Knihy pro děti a mládež

Slavné bitvy českých panovníků, Albatros, Praha 2003,
Významná sídla české šlechty, Albatros, Praha 2005, za tuto knihu obdržel autor Zlatou stuhu IBBY v kategorii Literatura faktu a populárně naučná literatura pro mládež.
Fiorella a Bratrstvo křišťálu, Albatros, Praha 2006, dobrodružný historický román s detektivní zápletkou, příběh dcery italského alchymisty z Prahy císaře Rudolfa II..
Fiorella a záhada mrtvého netopýra, Albatros, Praha 2007, další příběh alchymistovy dcery Fiorelly..
Život ve středověku, Albatros, Praha 2007.
Fiorella a hřbitov upírů, MOBA, Brno 2012, další příběh alchymistovy dcery Fiorelly.

Divadelní hry

Ještě že nejsem kat (2004), středověký milostný příběh s detektivní zápletkou, odehrávající se v českolipské katovně na sklonku 16. století.
Gaudeamus konšelé aneb O potulných hercích, režisérovi a jedné radnici (2010), hlavním motivem hry je věčný boj lásky a svobody s mocí a nadutostí.

Historické detektivky

Hříšní lidé Království českého, W-servis, Praha 1995, pod pseudonymem Jan Alenský, detektivky z časů dávno minulých, pět svazků:

Příběhy o úkladech a intrikách,
Případ plzeňských mordů,
Případ nešťastného šlechtice,
Falešný tolar,
Osudný turnaj.

Letopisy královské komory, cyklus detektivních příběhů s písařem královské komory Jiřím Adamem z Dobronína, které se odehrávají ve druhé čtvrtině 16. století:

Letopisy královské komory I., MOBA, Brno 2006, první díl obsahuje povídky Plzeňské mordy, Nepohřbený rytíř a Případ s alchymistou,
Letopisy královské komory II., MOBA, Brno 2007, druhý díl obsahuje povídky Falešný tolar, Tichý jazyk a Boskovická svodnice,
Letopisy královské komory III., MOBA, Brno 2008, třetí díl obsahuje povídky Trpké víno a Klášterní kostnice,
Letopisy královské komory IV., MOBA, Brno 2009, čtvrtý díl obsahuje povídky Velhartické pastorále a Vražda v lázních,
Letopisy královské komory V., MOBA, Brno 2010, pátý díl obsahuje povídky Poslední cantilena a Tajemství Tudorovců ,
Letopisy královské komory VI., MOBA, Brno 2011, šestý díl obsahuje povídky Otrávený pohár a Smrt mučednice.
Letopisy královské komory VII. MOBA, Brno 2012, sedmý díl obsahuje román Osmanský tábor.
Letopisy královské komory VIII. MOBA, Brno 2013, osmý díl obsahuje román Ulička hanby.

Cyklus s královským prokurátorem Oldřichem z Chlumu z doby vlády krále Přemysla Otakara II.:

Dýka s hadem, MOBA, Brno 2002, tři zločiny, které rozřešil královský prokurátor Oldřich z Chlumu léta Páně 1269.
Zdislava a ztracená relikvie, MOBA, Brno 2003, Oldřich z Chlumu pátrá po trnu z Kristovy koruny ztracené i s relikviářem.
Záhada zlaté štoly, MOBA, Brno 2003, Oldřich z Chlumu pátrá po truhle plné zlata, která se nevysvětlitelným způsobem ztratila po cestě z královských dolů v Jílovém u Prahy.
Adventní kletba, MOBA, Brno 2004, Oldřich z Chlumu zabloudí se svým panošem Otou ve sněhové bouři na hrad Krašov a tato zdánlivě obyčejná návštěva hradu se změní v děsivou noční můru.
Znamení rožmberské růže, MOBA, Brno 2004, Oldřich z Chlumu vyšetřuje na Pražském hradě zprávu o přípravě vraždy krále.
Vražda v ambitu, MOBA, Brno 2005, tři detektivní příběhy (Vražda v Ambitu, Masopustní maškary a Osudný turnaj) vracející se do doby mládí Oldřicha z Chlumu.
Olomoucký bestiář, MOBA, Brno 2006, Oldřich z Chlumu řeší tentokrát detektivní záhady na Moravě na holštejnském panství.
Strážce boleslavského mystéria, MOBA, Brno 2007, Oldřich z Chlumu stojí tentokrát proti nebezpečným úkladům tajného bratrstva,
Román o růži, MOBA, Brno 2008, Oldřich z Chlumu zabije v souboji syna Hynka Berky z Dubé a je falešně obviněn královským komořím, že zpronevěřil peníze na výstavbu hradu.
Jménem krále, MOBA, Brno 2009, samostatné vydání povídky Osudný turnaj z knihy Vražda v ambitu při příležitosti premiéry podle povídky natočeného stejnojmenného filmu.
Znamení Jidáš, MOBA, Brno 2009, další díl příběhů Oldřicha z Chlumu, tentokrát opět z jeho mládí (Oldřich vyšetřuje vraždu zemského sudího na Pražském hradě).
Pečeť smrti, MOBA, Brno 2009, český král pověří Oldřicha z Chlumu delikátním vyšetřováním. Pražský biskup totiž vlastní darovací listinu děda současného krále na vesnici Makotřasy, o níž je Přemysl II. Otakar přesvědčený, že patří jemu.
Tajemství abatyše z Assisi, MOBA, Brno 2010, Oldřich z Chlumu vyšetřuje vraždy na pouti ke svatému Jakubovi do Compostely, kam byl vyslán jako průvodce královy tety abatyše Anežky.
Apage Satanas, MOBA, Brno 2010, Oldřich z Chlumu se svým pomocníkem panošem Otou se ujímají případu, ve které musí bojovat nejen s krutým vrahem, ale také s pověrami a intrikami severočeské šlechty.
Prokletí brněnských řeholníků, MOBA, Brno 2011, Přemysl II. Otakar vysílá Oldřicha z Chlumu do Brna, aby zde na vyšetřil krádež v klášteře tamních minoritů. Při vyšetřování však hrozí Oldřichovi a jeho pomocníkům smrt.
Podivná svatba na Lichnici, MOBA, Brno 2012, další příběh Oldřicha z Chlumu. Příprava svatby neprobíhá klidně, dojde k prudké hádce mezi snoubenci a než Oldřich stačí pochopit, co se vlastně děje, dojde k první vraždě.
Králův dluh, MOBA, Brno 2012, další příběh Oldřicha z Chlumu odehrávající se v době, kdy se Přemysl Otakar II. zmocnil Chebska.
Krev na kapradí, MOBA, Brno 2013, povídky s Oldřichem z Chlumu doplněné o středověké soudničky.
Msta písecké panny, MOBA, Brno 2013, Oldřich z Chlumu řeší záhadnou sérii vražd na královském hradě v Písku.
Smrt ve Vratislavi, MOBA, Brno 2014, Oldřich z Chlumu řeší zmizení vyslance českého krále ve Slezsku.

Krev na lopuchu, MOBA, Brno 2008, historické detektivní povídky odehrávající se v různých dobách od středověku až do 18. století.
Ještě že nejsem kat, MOBA, Brno 2014, historický detektivní román na motivy stejnojmenné divadelní hry.

Ostatní próza

Mezi tiárou a orlicí, MOBA, Brno 2003, historický román, příběh prvního českého krále Vratislava I..
Strana štěstí, MOBA, Brno 2005, satirický román ze současnosti.
Prodavači ostatků, MOBA, Brno 2005, historický román, dobrodružný příběh Martina ze Stvolna odehrávající se v polovině 14. století.
Sběratelé ostatků, MOBA, Brno 2006, historický román, druhý díl příběhů Martina ze Stvolna, pokračování románu Prodavači ostatků.
Vládcové ostatků, MOBA, Brno 2007, historický román, třetí díl příběhů Martina ze Stvolna, pokračování románu Sběratelé ostatků.
Zloději ostatků, MOBA, Brno 2010, historický román, čtvrtý díl příběhů Martina ze Stvolna, pokračování románu Vládcové ostatků,
Klášterní madrigal, MOBA, Brno 2011, historický román s podtitulem Historie jednoho panství.
Přemyslovská epopej (2011-2013), čtyřdílná románová freska o životě posledních přemyslovských králů:

I. - Velký král Přemysl I. Otakar, MOBA, Brno 2011, první část začíná obdobím, kdy se vlády ujímá mladý Přemysl Otakar I..
II. - Jednooký král Václav I., MOBA, Brno 2012, druhá část začíná v době dětství budoucího krále Václava I., kdy Přemysl I. Otakar bojuje o uznání svého sňatku s Konstancií Uherskou a tím také o legalizaci nástupnických práv malého Václava.
III. - Král rytíř Přemysl II. Otakar, MOBA, Brno 2013, třetí část začíná v době mládí Přemysla Otakara II., kdy jeho otec Václav I. realizuje svůj politický sen – ovládnout prostřednictvím sňatku prvorozeného syna Vladislava rakouské země.
IV. - Král básník Václav II, MOBA, Brno 2013, čtvrtá část začíná bezvládím po smrti Přemysla Otakara II., pokračuje vládou krále Václava II. a končí vraždou jeho syna Václava III..

Husitská epopej (2014-), sedmidílná sága vyprávějící o událostech v 15. století v Českém království:

I. 1400-1415 - za časů krále Václava IV., MOBA, Brno 2014 první díl se odehrává v letech 1400 až 1415 a popisuje život na dvoře krále Václava IV., prostředí pražské univerzity, mládí Jana Žižky, bitvu u Grunwaldu a také počátky reformačního hnutí a upálení Mistra Jana Husa.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Vlastimil_Vondruška

KNIHKUPECTVÍ

Bookfayre britské knihkupectví, nabízející anglicky psané knihy českým zákazníkům. Knihy jsou odesílány pomocí české pošty na dobírku. Nabídka je prakticky totožná s nabídkou na britském trhu.
Dobré knihy dobré knihy pro každého
Karolinum internetové knihkupectví
Kosmas knihkupectví Kosmas
Levné učebnice původní nabídka učebnic pro vysoké školy se před 2 roky výrazně rozšířila o další odbornou literaturu ze všech oblastí a dále také o beletrie.
Luxor největší knihkupectví v ČR
Megaknihy knihy za jedny z nejvýhodnějších cen
Oikoymenh internetové knihkupectví filosofické a theologické literatury
Studentcentrum knihkupectví zaměřené zejména na humanitní literaturu
Studovna internetová část knihkupectví Portál, Jindřišská ul, Praha