Anubis
EN | CZ

Knihy

Jméno
Heslo

Zobrazeno: 21-40 z celkem 1673 záznamů     

Začátek  |  Předchozí  |  Následující  |  Konec


Stefan Zweig
Hvězdné hodiny lidstva

  Překladatel: L. Jehlička, Václav Renč
Počet stran: 302
Nakladatelství: Nakladatelství Andrej Šťastný
Místo publikování: Praha
Rok: 2007
Vydání: 1.
Knižní žánr: literatura faktu
ISBN: 978-80-86739-31-1
Cena: 289 Kč
Vloženo: 01.11.2023, 19:12
Přečteno: NE

Anotace:

O čem píše Stefan Zweig v této knize, která se již dávno proslavila? Přináší dvanáct mimořádně zajímavých příběhů, které v posledních pěti stoletích měnily tvář našeho světa. Víte, že hymnu francouzských revolucionářů „Marseillaisu“ složil zarytý stoupenec monarchie? Že objev zlata v Kalifornii udělal z nejbohatšího muže světa žebráka? A že stačilo jen zavřít zadní branku, a Turci by nedobyli Cařihrad? Jsou také o vojevůdcích, geniálních vynálezcích i nesmrtelných umělcích. A o tom, proč právě kvůli nim udeřila „hvězdná hodina lidstva“, která změnila osudy lidí na desítky a stovky let dopředu.


Petr Hampl
Vyčerpání zdrojů
Skvěle prodejný mýtus

  Počet stran: 100
Nakladatelství: Mladá fronta
Místo publikování: Praha
Rok: 2018
Vydání: 1.
Knižní žánr: literatura faktu
ISBN: 978-80-204-5043-2
Cena: 199 Kč
Vloženo: 01.11.2023, 18:30
Přečteno: NE

Anotace:

V roce 1798 publikoval anglikánský kněz Thomas Malthus první a nejslavnější tezi o vyčerpání zdrojů. Absolutní chudoba mas je neodvratná, protože zdroje jsou omezené a jakékoli zlepšení životních podmínek je brzy vymazáno růstem populace. O nesmírném vlivu této teorie a jejích odnoží svědčí nejlépe čínská politika jednoho dítěte, která svět připravila o stovky milionů lidí a řadu těch žijících o slušný důchod. Nicméně od publikace Malthusovy teze vzrostla světová populace sedminásobně a zároveň se průměrný reálný příjem na hlavu zvýšil desetinásobně. Přitom v mnoha zemích světa včetně České republiky je nyní méně obdělávané půdy a více lesů než před dvěma stoletími. Proč nedošlo a nemůže dojít k vyčerpání zdrojů? A proč jsou přesto alarmistické předpovědi stále tak populární a periodicky se vracejí? Kniha Mojmíra Hampla se Vám právě na tyto otázky snaží odpovědět.


Stefan Zweig
Montaigne

  Původní název: Montaigne
Překladatel: Radovan Charvát
Počet stran: 141
Nakladatelství: Pulchra
Místo publikování: Praha
Rok: 2023
Vydání: 1.
Knižní žánr: biografie
ISBN: 978-80-7564-089-5
Cena: 268 Kč
Vloženo: 13.10.2023, 10:27
Přečteno: NE

Anotace:

Životopis věhlasného esejisty Michela de Montaigne je závěrečným dílem Stefana Zweiga, které napsal v posledních týdnech svého života.

V jedenácti kapitolách popisuje Zweig velmi podrobně a s velkým psychologickým vhledem a pochopením život a působení gaskoňského šlechtice, renesančního myslitele, humanisty, skeptika a otce literární esejistiky Montaigna, který vystupoval proti převládající vyprázdněné a životu vzdálené latinské vzdělanosti univerzit. Zasazoval se o svobodný a nezaujatý pohled na svět, přičemž své eseje psal jazykem pařížského tržiště, formou volných úvah o světě, životě a o sobě samém, neboť podle Montaigna „v sobě každý nese celou podobu lidského údělu“.
Biografie vznikla v podstatě shodou náhodných okolností. V brazilské Petrópolis, kam Zweig odešel z nacisty devastované Evropy, objevil Montaignovy dvousvazkové eseje, v jejichž autorovi nalezl mistra a učitele rezignace a ústupu k sobě samému. Texty pro Zweiga představovaly velkou útěchu a inspiraci. Montaigneho životopis proto napsal s vášnivým zaujetím, zjevně jako určitý druh terapie. Skutečná síla Zweigovy knihy však spočívá v paralele, nepředstavitelné brutality nacismu s dobou Montaignovou, náboženskými válkami a hrůznými krveprolitími.
Stefan Zweig věnoval svou biografii samotnému Micheli de Montaigne jako vděk za příkladný život člověka, který nikdy nezradil své vnitřní přesvědčení a zůstal i v nejtěžších dobách homme libre: „Montaigne se pokusil o nejtěžší věc ze všeho,“ napsal, „totiž žít sám sebe, být svobodný a stále svobodnější.“


Josef Žemlička
Přemysl Otakar II.

  Počet stran: 758
Nakladatelství: Nakladatelství Lidové noviny
Místo publikování: Praha
Rok: 2023
Vydání: 2.
Knižní žánr: biografie
ISBN: 978-80-7422-933-6
Cena: 629 Kč
Vloženo: 13.10.2023, 10:23
Přečteno: NE

Anotace:

Osobnost a mocenský vzestup „Krále železného a zlatého“ Přemysla Otakara II, stejně jako rychlý a náhlý pád tohoto autoritativního Přemyslovce, jeho příčiny a důsledky, jsou námětem úvodního dílu tetralogie Josefa Žemličky. Ta ve svazcích Přemysl Otakar II., Království v pohybu, Do tří korun a Konec Přemyslovců obsáhla české dějiny druhé poloviny 13. století poznamenané dvojí velmocenskou kampaní posledních Přemyslovců a s tragickým vyústěním do olomoucké vraždy v srpnu 1306. Ta znamenala definitivní konec přemyslovské epochy.


Andrej Platonov
Čevengur

  Původní název: Čevengur
Překladatel: Anna Nováková
Počet stran: 637
Nakladatelství: Dauphin
Místo publikování: Praha
Rok: 2022
Vydání: 1.
Knižní žánr: beletrie
ISBN: 978-80-7645-303-6
Cena: 598 Kč
Vloženo: 13.10.2023, 10:18
Přečteno: NE

Anotace:

Hrůzný román Andreje Platonova známý pod tajemným názvem Čevengur, vznikal v letech 1926–1929. Historicky zahrnuje období předrevoluční, dále éru válečného komunismu a nakonec dobu NEPu. Lze ho vnímat jako předehru „kolektivizačního“ hororu Jáma. Román v sobě soustřeďuje dvě navzájem nesounáležité tendence: utopické a dystopické. Mnohé motivy Čevenguru připomínají scény z evangelia, jiné jako by vypadly z obžalovacích spisů norimberského procesu.


John Ronald Reuel Tolkien
Pád Númenoru
a jiné příběhy z druhého věku Středozemě

  Původní název: The Fall of Númenor and Other Tales from the Second Age of Middle-earth
Překladatel: Stanislava Pošustová-Menšíková
Počet stran: 321
Nakladatelství: Argo
Místo publikování: Praha
Rok: 2023
Vydání: 1.
Knižní žánr: sci-fi a fantasy
ISBN: 978-80-257-4202-0
Cena: 353 Kč
Vloženo: 27.09.2023, 15:43
Přečteno: NE

Anotace:

Příběh o slávě a pádu Númenoru patří k nejdůležitějším epizodám v dějinách Středozemě. Zmínky o požehnaném ostrově a jeho katastrofickém zániku se v Tolkienově díle opakovaně vracejí, o Númenoru se vypráví v Pánu prstenů i v Silmarillionu. Editor Brian Sibley z vydaných i nevydaných textů sestavil a komentářem opatřil ucelenou kroniku, z níž vyvstává dramatická předehra k Pánu prstenů - vzestup Saurona, svedení lidí, vykování prstenů moci, zpychnutí obyvatel Númenoru a potopa pohlcující ostrov, který býval pozemským rájem; katastrofa, která navždy proměnila podobu Ardy a uzavřela cestu na nejzazší Západ..

Vychází s ilustracemi Alana Lee.


John Ronald Reuel Tolkien
Legenda o Sigurdovi a Gudrún / The Legend of Sigurd and Gudrún

  Překladatel: Jan A. Kozák, Stanislava Pošustová-Menšíková, Vít Penkala
Počet stran: 299
Nakladatelství: Argo
Místo publikování: Praha
Rok: 2012
Vydání: 1.
Knižní žánr: mytologie
ISBN: 978-80-257-0773-9
Cena: 453 Kč
Vloženo: 27.09.2023, 15:34
Přečteno: NE

Anotace:

Autor Pána prstenů se vždy zajímal o severskou mytologii. Příběh o Sigurdovi a Gudrún je součástí Ságy o Völsunzích, ale hlavní hrdina se objevuje i v Eddě. Tolkien spojil zlomky příběhu v ucelenou linii a zpracoval ji za využití obtížného eddického verše, při zachování lasického rozměru i typických aliterací. Text vydal z otcovy pozůstalosti jeho syn Christopher a doprovodil ho obšírným komentářem.
Bilingvní česko-anglické vydání.


John Ronald Reuel Tolkien
The Shaping of Middle-earth
The History of Middle-earth, Volume 4

  Počet stran: 380
Nakladatelství: HarperColinsPublishers
Místo publikování: Londýn
Rok: 2015
Vydání: 38.
Knižní žánr: sci-fi a fantasy
ISBN: 978-0-261-10218-7
Cena: 209 Kč
Vloženo: 27.09.2023, 01:12
Přečteno: NE

Anotace:

The Shaping of Middle-earth is the fourth volume of Christopher Tolkien's twelve-volume series The History of Middle-earth, in which he analyzes the unpublished manuscripts of his father J.R.R. Tolkien. It was published in 1986.

In it is described the gradual transition from the "primitive" legendarium of The Book of Lost Tales to what would become The Silmarillion, and it contains a text which could be seen as the first "Silmarillion": the "Sketch of the Mythology".

Other notable parts are the Ambarkanta or "Shape of the World", a collection of maps and diagrams of the world described by Tolkien, and the Annals of Valinor and Beleriand, chronological works that began as timelines but became full narrative.


John Ronald Reuel Tolkien
Morgoth´s Ring
The History of Middle-earth, Volume 10

  Počet stran: 471
Nakladatelství: HarperColinsPublishers
Místo publikování: Londýn
Rok: 2015
Vydání: 29.
Knižní žánr: sci-fi a fantasy
ISBN: 978-0-261-10300-9
Cena: 268 Kč
Vloženo: 27.09.2023, 01:03
Přečteno: NE

Anotace:

The first of two companion volumes which documents the later writing of The Silmarillion, Tolkien’s epic tale of war.

After The Lord of the Rings was at last achieved, J R R Tolkien turned his attention once again to ‘the Matter of the Elder Days’. The text of the Annals of Aman, the ‘Blessed Land’ in the far West, is given in full; while in writings hitherto unknown is seen the nature of the problems that Tolkien explored in his later years, as new and radical ideas, portending upheaval in the old narratives, emerged at the heart of the mythology, and as the destinies of Men and Elves, mortals and immortals, became of central significance, together with a vastly enlarged perception of the evil of Melkor, the Shadow upon Arda.

The second part of this history of the later Silmarillion is concerned with developments in the legends of Beleriand after the completion of The Lord of the Rings.


Leo Strauss
Perzekuce a umění psát

  Původní název: Persecution and the Art of Writing
Překladatel: Tomáš Suchomel
Počet stran: 235
Nakladatelství: Hermann & synové
Edice: Apoikia
Místo publikování: Praha
Rok: 2022
Vydání: 1.
Knižní žánr: filozofie
ISBN: 978-80-87054-76-5
Cena: 394 Kč
Vloženo: 15.09.2023, 00:09
Přečteno: NE

Anotace:

Kniha Perzekuce a umění psát, již mnozí znalci Straussovy filosofie považují za jeho vůbec nejdůležitější dílo, je souborem esejů, jež spojuje téma vztahu politiky a filosofického spisovatelství. Leo Strauss ukazuje na výkladu děl tří židovských myslitelů (Maimonides, ha-Levi, Spinoza), že vznik řady filosofických spisů, včetně těch náležejících do hlavního kánonu západní tradice, byl zásadně ovlivněn snahou jejich autorů vyhnout se politickému pronásledování. Tato snaha vedla k vytvoření specifického umění, jež autorovi umožňuje sdělit, co sdělit chce, aniž by to přitom — s ohledem na politickou situaci — musel říkat otevřeně. Toto spisovatelské umění, jež je vlastní celé tradici politického myšlení až do osvícenství, zahrnuje kombinaci spolehlivé komunikace se znalým čtenářem a dovedného skrývání důležitých částí nauk, zvláště těch, které mohou být považovány za neortodoxní.


Geoffroi de Charny
Kniha o rytířství

  Překladatel: Antonín Nowak
Počet stran: 102
Nakladatelství: ozbrojtese.cz
Místo publikování:
Rok: 2022
Vydání: 2.
Knižní žánr: historie
Cena: 189 Kč
Vloženo: 31.08.2023, 15:24
Přečteno: NE

Anotace:

Kniha je prvním překladem historického starofrancouzského rukopisu do českého jazyka.

Jak žili rytíři ve středověku? Jak bojovali? Jak se připravovali na válku? Jak trávili svůj volný čas? Jaký byl jejich morální kodex a jakým svodům museli čelit? Jak probíhal obřad pasování na rytíře? Jak, proč a kam rytíři cestovali, jaký život vedli, jaký byl jejich vztah k dámám, ke vznešenému či prostému lidu? Odpovědí na všechny tyto otázky naleznete v této knize. Jejím autorem je jeden z nejslavnějších rytířů žijících ve čtrnáctém století ve Francii.

Geoffroi de Charny byl jednou z nejvýraznějších postav středověkého rytířství. Celý svůj život věnoval bojovému výcviku, účasti na turnajích, boji v menších i větších válečných konfliktech, přičemž byl mnohokrát zraněn a opakovaně zajat. Účastnil se i křížové výpravy a sehrál opakovaně klíčovou roli ve válce Francie proti Anglii. Bez nadsázky můžeme tvrdit, že pro Francouze je tak důležitou, ctěnou a váženou historickou postavou jako třeba Jan Žižka pro nás.

Vedl ctný a skromný život, zcela v takovém duchu, jak to vyžadoval od ostatních. Do historie se zapsal nejenom hrdinskými skutky ale i tím, že byl prvním doloženým majitelem tak zvaného Turínského plátna, které je dodnes cennou relikvií pro mnoho věřících celého světa.

Vedle toho stihl vytvořit několik cenných písemných děl, které věrně vypovídají o životě válečníků v jeho době. Máme to štěstí, že se jeho knihy dochovaly až do dnešních dní a nám se tak skýtá unikátní možnost studovat život rytíře a jeho pohled na okolní svět přímo z tohoto vzácného textu. Pravděpodobné datum vzniku knihy je rok 1352. Věřím, že kniha se stane cenným zdrojem inspirace pro všechny, kteří se zabývají životem rytířů a válečníků, evropskými bojovými uměními, životem ve středověku a ranými křesťanskými hodnotami. Doufám, že si čtení a studium knihy užijete stejně jako já a snad budete i překvapeni, jak hluboký přesah má Charnyho dílo i pro soudobé čtenáře.


Frantz Schmidt
Deník norimberského kata

  Překladatel: Antonín Nowak
Počet stran: 113
Nakladatelství: ozbrojtese.cz
Místo publikování:
Rok: 2022
Vydání: 1.
Knižní žánr: literatura faktu
Cena: 189 Kč
Vloženo: 31.08.2023, 15:22
Přečteno: NE

Anotace:

Překlad staroněmeckého originálu deníku skutečného kata, který vykonával své řemeslo v Norimberku a okolí. 

Kniha je fascinující osobní výpovědí norimberského kata Frantze Schmidta (1555 až 1634), který si během čtyřiceti let výkonu svého povolání vedl podrobný deník o všech provedených exekucích. Každý zápis, každá poznámka v jeho knize v sobě skrývá minipříběh, jakýsi otisk životního osudu konkrétního člověka. Díky deníku máme možnost nahlédnout do každodenní reality tehdejší lidské mysli, do světa mužů a žen, kteří se dopouštěli vážných i méně závažných zločinů, a stejně tak i do života jejich obětí. Kniha nám pomůže lépe pochopit tehdejší morálku i vnímání zločinu a trestu v tomto období.

Sám Frantz Schmidt byl bezpochyby zajímavou osobností. Díky zápisům v jeho deníku můžeme sledovat jeho osobnostní vývoj od pouhého katovského tovaryše, který řemeslo zdědil po svém otci, přes mladého začínajícího kata, až po zkušeného letitého profesionála, který zatoužil zvrátit kola osudu a rozehrál mnohem větší společenskou hru, než většina jeho současníků. A byl v ní natolik úspěšný, že se mu postupně podařilo získat nejenom měšťanství, ale i občanskou čest a především řádný a slušný život pro sebe i celou svou rodinu. Jeho osud i životní zápas nám dává možnost pochopit, jakým životem žil kat uprostřed Evropy na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století, co obnášel výkon jeho povolání a jakým výzvám musel čelit.


John Glubb
Osudy říší, Jak zajistit naše přežití

  Původní název: The Fate of Empires, Search for Survival
Překladatel: Jiří Pilucha, Petr Holčák
Počet stran: 140
Nakladatelství: Dokořán
Místo publikování: Praha
Rok: 2023
Vydání: 1.
Knižní žánr: politologie
ISBN: 978-80-7675-109-5
Cena: 223 Kč
Vloženo: 11.07.2023, 19:27
Přečteno: ANO (20.10.2023)

Anotace:

Obsah knihy tvoří dva eseje, které Glubb Paša v letech 1976 a 1977 publikoval v Blackwood’s Magazine. Vychází z vlastních zkušeností s arabským světem, vyvozuje z nich nicméně obecnější teze o fungování říší, společenských normách a směřování moderní civilizace. Glubb předkládá tezi, že říše či impéria různých dob i kultur trvala velmi podobnou dobu a procházela stejnými vývojovými stupni od věku výbojů přes rozmach obchodu a intelektu až po dekadenci a rozpad. Poukazuje na příčiny jednotlivých stadií a argumentuje tím, že pokud budeme na naši minulost pohlížet pouze zúženou optikou národních dějin posledních pár století, přehlédneme opakující se vzorce vedoucí ke konci kultur a civilizací. Úvod a doslov Václav Cílek

Komentář:

John Glubb byl nesporně pozoruhodná osobnost. Byl to hlavně voják, praktický člověk, žádný rozšafný intelektuál. Jeho úvahy jsou vojensky strohé, nezatěžuje se široce vyargumentovanými výklady.

Tato dvě na sebe navazující dílka z let 1976 a 1977 postrádají rovněž jakousi ucelenost, systematickou uzavřenost. Přesto, nebo právě proto, jsou jeho postřehy a zjištění nerozplizlá a v mnoha případech neobyčejně zajímavá, úderná a až děsivě trefná.

V Osudech říší píše Glubb o vzestupu a pádu velkých národů a rozlišuje přitom několik fází této sinusoidy, trvající vždy nějakých deset generací (tedy 200-300 let). V rámci první fáze hovoří o nástupu a rozmachu, další fáze znamená věk výbojů k věku obchodu, dále rozlišuje věk hojnosti, věk intelektu a končí věkem dekadence. Sám u této poslední fáze bodově shrnul, čím je charakterizována. Tak jednak je to defenzivnost, dále pak pesimismus, materialismus, lehkovážnost, příliv cizinců a ústup náboženství. Čtenář sám se může zamyslet, zdali se se všemi těmito atributy nemůže v současnosti setkat například… třeba… já nevím… v západním civilizačním okruhu.

Na Osudy říší navazující dílko Jak zajistit naše přežití je souborem názorů na motivy dopisů a dotazů čtenářů Osudů říší.

Několik střípků z knihy:
Podléháme iluzi, že nás může zachránit lidský rozum. Nová ideologie, mnohem více nových zákonů, více racionálního plánování, změna strany u moci… žádný intelektuální důvtip nemůže obnovit velikost národa, který ztratil energii, iniciativu, čest a především oddanost službě.

Staré národy zakrňují kvůli přílišné organizovanosti, ztuhlosti institucí a neustále narůstající byrokracii; to ubíjí činorodost jednotlivců a jejich psychologickou motivaci.

Další vnějškovou změnou, která vždy provází přechod od věku výbojů k věku hojnosti, je rozmáhající se defenzivní mentalita. Pohádkově bohatý národ už nestojí o slávu. Jeho hlavní starostí je udržet si bohatství a luxus. Je to období defenzivy. Jejím symbolem jsou Velká čínská zeď, Hadriánův val na skotských hranicích či Maginotova linie ve Francii v roce 1939. Jelikož je k mání více peněz než odvahy, je snazší nepřítele uplácet než s ním bojovat. Takovýto odklon od staré tradice si lidská mysl snadno zdůvodní. Vojenská připravenost, či chcete-li agresivita, se pojednou odmítá jako primitivní a nemorální. Civilizované národy jsou příliš hrdé, než aby bojovaly. Prohlašuje se, že zábor jednoho státu jiným je nemravný. Impéria jsou zlá. Tato intelektuálská pomůcka nám umožňuje utlumit pocit méněcennosti, který zažíváme, čteme-li o hrdinství našich předků a trudně přemítáme, jak jsme na tom dnes. „Není to tak, že se bojíme bojovat,“ říkáme, „ale považujeme to za nemorální.“ Vida, získáváme tím dokonce pocit mravní převahy. Problémem pacifismu je, že ve světě stále existuje mnoho národů, které agresivní jsou. Národům, které prohlásí, že nemají vůli bojovat, hrozí, že si je podrobí národy, které právě procházejí dobyvatelskou fází (někdy se smiřují i s tím, že budou začleněny do nějaké nové říše jako pouhé provincie nebo kolonie). Kdy je nutno neváhat s použitím síly a kdy ustoupit, je věčný lidský problém, který můžeme vyřešit, jak nejlépe umíme, jedině v každé nové situaci, jak postupně přicházejí. Očividně však z dějin plyne, že národy ve skutečnosti neskládají zbraně kvůli svědomí, nýbrž odzbrojují kvůli oslabenému smyslu občanů pro službu, rostoucímu sobectví a bažení po bohatství a klidu.


Milan Kundera
Nesmrtelnost

  Počet stran: 382
Nakladatelství: Atlantis
Místo publikování: Brno
Rok: 2016
Vydání: 4.
Knižní žánr: beletrie
ISBN: 978-80-7108-362-7
Cena: 376 Kč
Vloženo: 16.06.2023, 09:29
Přečteno: NE

Anotace:

Nesmrtelnost nejúplněji z celého dosavadního Kunderova Díla ztělesňuje román jako hravý nápad, který se rozvíjí před čtenářovýma očima, a přitom strhuje do hry autorův skvělý intelekt i silnou obraznost, takže hravá poloha je kontrapunktována osudovými tématy lásky a předstírání, pravdy a lži, složitosti života a smrti.


Milan Kundera
Ptákovina

  Počet stran: 135
Nakladatelství: Atlantis
Místo publikování: Brno
Rok: 2015
Vydání: 1.
Knižní žánr: beletrie
ISBN: 978-80-7108-353-5
Cena: 188 Kč
Vloženo: 16.06.2023, 01:39
Přečteno: NE

Anotace:

Divadelní hra z roku 1968, s úvodním textem Milana Kundery Autor se ptá autora.<br. Na mimořádnou událost českého kulturního života aspiruje nečekaný objev v archivu Divadla Na zábradlí. Jde o autentický záznam představení hry Milana Kundery Ptákovina, ze dne 14. 1. 1970, těsně před cenzurním zákazem hry. Zápletka příběhu je jednoduchá: ředitel školy nakreslí na tabuli kosočtverec, který představuje ženské pohlaví, nechá tuto událost vyšetřovat a sarkasticky se baví reakcemi svých kolegů. Vyšetřovací komise křivě obviněného žáka, snaživě přiznávajícího neprovedený čin, odmění údělem fízla.
Ředitel, opojený svou mocí, však nerozvážně přiznává manželce předsedy vše, co si doopravdy myslí o jejím muži a tím spadne do pasti, takže se stane proti své vůli jakýmsi sexuálním otrokem. V závěru hry zazní z úst vítězné nevěrné chlípnice zásadní sdělení: „Moc je nejsladší, když je úplně nepřiměřená. Když blbec vládne moudrému, slabý silnému, ohavná krásnému…“


Milan Kundera
Slova, pojmy, situace

  Počet stran: 88
Nakladatelství: Atlantis
Místo publikování: Brno
Rok: 2014
Vydání: 1.
Knižní žánr: beletrie
ISBN: 978-80-7108-344-3
Cena: 149 Kč
Vloženo: 16.06.2023, 01:37
Přečteno: NE

Anotace:

Pátý svazek esejů se jmenuje Slova, pojmy, situace. Autor píše na záložce: „Umění románu, jehož dějiny započaly velkým Rabelaisovým dílem na počátku 16. století, doprovází až dodneška Evropu a její konkrétní život. Tato malá knížka nemá nic společného s nějakým vědeckým povídáním. Je složena z různých krátkých zamyšlení nad lidskými situacemi, tak jak jsem se o to snažil já sám (první část Slova), ale zejména umění románu během celých svých dějin (druhá a třetí část: Pojmy a Situace).“

SLOVA jsou autorova definitivní česká verze šesté části knihy L‘art du roman (Umění románu). POJMY obsahují autorův český překlad páté části knihy Le rideau (Opona), kde vyšly pod názvem L’esthétique et l’existence (Estetika a existence). SITUACE tvoří texty druhé části knihy Une rencontre (Setkání) s názvem Romans, sondes existentielles (Romány, existenciální sondy).


Milan Kundera
O hudbě a románu

  Počet stran: 95
Nakladatelství: Atlantis
Místo publikování: Brno
Rok: 2014
Vydání: 1.
Knižní žánr: beletrie
ISBN: 978-80-7108-349-8
Cena: 149 Kč
Vloženo: 16.06.2023, 01:34
Přečteno: NE

Anotace:

Sedmý svazek esejů Milana Kundery se jmenuje O hudbě a románu. Na záložce se dočtete: „Neobávejte se: to není žádná univerzitní přednáška, ale úvaha plná překvapivých odboček, vzpomínek, polemických pasáží i vtipů, vyprávěných někým, kdo byl celým svým životem spjat jak s románem, tak s hudbou, těmito dvěma uměními, která patří Evropě více než kterákoli jiná, protože právě ona Evropu vytvořila. Není to ostatně žádné nedorozumění, že za knihu Zrazené testamenty — z níž pocházejí obě části této knížky — byla Kunderovi v roce 1996 udělena cena americké Společnosti hudebních skladatelů (ano, hudebních skladatelů).“


Victor Miroslav Fic
Československé legie v Rusku a boj za vznik Československa 1914-1918, IV. díl
Vznik konstituční alternativy k sovětské vládě v roce 1918; Prozatimní vlády Sibiře a celého Ruska; Žádost o spojeneckou intervenci

  Počet stran: 511
Nakladatelství: Stilus Press
Místo publikování: Praha
Rok: 2014
Vydání: 1.
Knižní žánr: literatura faktu
ISBN: 978-80-87122-05-1
Cena: 494 Kč
Vloženo: 16.06.2023, 01:25
Přečteno: NE

Anotace:

Čtvrtý díl volně na sebe navazující série, která je největší a dosud nepřekonanou syntetickou prací o československých legiích v Rusku, jejichž boje autor popisuje v mezinárodně politických souvislostech.
Historická studie, podložená důkladným studiem archivních pramenů evropské, americké i asijské provenience, se zabývá složitými okolnostmi, za kterých československé legie v době první světové války vznikaly, a diplomatickým jednáním, jež byla s jejich formováním a činností spojena. Autor (mimochodem v únoru 1948 jeden z účastníků proslulého studentského pochodu na Pražský hrad a v důsledku toho pak politický vězeň komunistického režimu) působil většinu života na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a několika dalších univerzitách v USA a Kanadě.
Jeho čtyřdílná práce zabývající se podílem legií na vzniku samostatného Československa byla původně vydána v zahraničí v angličtině.


Cyril Höschl
Odpovědi bez konce

  Počet stran: 144
Nakladatelství: Galén
Edice: Makropulos
Místo publikování: Praha
Rok: 2003
Vydání: 1.
Knižní žánr: ostatní
ISBN: 80-7262-219-6
Cena: 153 Kč
Vloženo: 16.06.2023, 01:16
Přečteno: NE

Anotace:

Čtení sloupků profesora Cyrila Höschla je jako pohlazení po duši. Řeknete si, že to by přece mělo být u „dušezpytce" normální. Mělo, ale nebývá. Ne nadarmo se traduje, že: „Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí!" Sama profese psychiatra k tomu nedává pomazání. Teprve když se sejde schopnost nadhledu a přesných formulací s darem srozumitelnosti, člověčenstvím a pochopením pro lidské slabůstky, svébytným humorem a metodou trefných příkladů ze života, může vzniknout dílko, které osvětlí ledacos z dění kolem nás a přitom nementoruje, ale poučí, pobaví a potěší. A to je právě případ Odpovědí bez konce. Vybral a do knižní podoby je sestavil sám autor převážně tak, jak vznikaly jako odpovědi na otázky čtenářů časopisu Reflex. Polemizovat by se dalo snad jenom se samotným názvem. Odpovědi totiž konce mají, a patřičně vypointované!


Martin Kovář
Osudová dvacátá - Doba, která řvala, v USA i v Evropě

  Počet stran: 323
Nakladatelství: CMI News s.r.o.
Místo publikování: Praha
Rok: 2022
Vydání: 1.
Knižní žánr: historie
ISBN: 978-80-908344-9-1
Cena: 799 Kč
Vloženo: 09.01.2023, 22:45
Přečteno: ANO (05.09.2023)

Anotace:

Dvacátá léta minulého století v Americe. Období boomu, nevídané prosperity, ale i nastupující velké krize. Historik Martin Kovář v pětadvaceti barvitých kapitolách popisuje, jak se z poválečného zmaru začala rodit moderní doba. Jak se rodil – a trpce skončil – americký sen.
Zobrazeno: 21-40 z celkem 1673 záznamů     

Začátek  |  Předchozí  |  Následující  |  KonecÚplný přehled domácí knihovny.

V knihovně je 1673 titulů.


Naposledy přidané knihy
Přečtené knihy
Chci číst

(Všechny knihy ve formátu ISO 690)


Vyhledání knihy:
Podle autora:
Podle žánru:
Podle edice:
Podle názvu, anotace a poznámky:

KNIHKUPECTVÍ

Bookfayre britské knihkupectví, nabízející anglicky psané knihy českým zákazníkům. Knihy jsou odesílány pomocí české pošty na dobírku. Nabídka je prakticky totožná s nabídkou na britském trhu.
Dobré knihy dobré knihy pro každého
Karolinum internetové knihkupectví
Kosmas knihkupectví Kosmas
Levné učebnice původní nabídka učebnic pro vysoké školy se před 2 roky výrazně rozšířila o další odbornou literaturu ze všech oblastí a dále také o beletrie.
Luxor největší knihkupectví v ČR
Megaknihy knihy za jedny z nejvýhodnějších cen
Oikoymenh internetové knihkupectví filosofické a theologické literatury
Studentcentrum knihkupectví zaměřené zejména na humanitní literaturu
Studovna internetová část knihkupectví Portál, Jindřišská ul, Praha