Anubis
EN | CZ

Údaje k vybranému interpretu

Jméno
Heslo

Pražský výběr  (CZE) 

WWW stránky 

       1995 - Komplet  (64%)


Pražský výběr (pod vedením Michaela Kocába) vznikl jako odnož Pražského Big Bandu v polovině 70. let a od svého začátku hrál čistý jazz rock, přičemž jeho snahy vyvrcholily v roce 1978, kdy vyšlo album Žízeň. Poté došlo k zmrazení aktivit a přerušení činnosti skupiny. Tehdy se na scéně objevil již proslulý kytarista Michal Pavlíček. Při setkání v klubu Reduta Pavlíček oslovil Kocába ke spolupráci na společném projektu, kterému dali název podle Kocábovy skupiny Pražský výběr. Dalšími členy se stali Kocábův dlouholetý spoluhráč Ondřej Soukup (bg) a zpěvák a bongista Jiří Tomek.

Repertoár vznikl velmi rychle a k dotvrzení toho, že se kapela přihlašuje k novému rockovému proudu, bylo třeba obohatit sound i „novovlnnými“ prvky. Hudebníci se začali oblékat do bizarních ne-rockových šatů a oděvů, používali masky a paruky. Kapela se záhy stala slavnou což mimo jiné přineslo i personální změny. Zanedlouho se sestava ustálila v té nejslavnější podobě, tak jak byla vídána na českých pódiích v letech 1981-3: Michal Pavlíček (lg,voc), Michael Kocáb (voc,ks), Jiří Hrubeš (ds) a Vilém Čok (bg,voc).

V roce 1982 natočil režisér Juraj Herz ve spolupráci s kapelou Pražský výběr film "Straka v hrsti", který okamžitě skončil v tresoru a společně s koncerty v Hradci Králové v lednu 1983 vedl k úplnému zákazu kapely. Stejnojmenné debutové album rockového Pražského výběru nazývané Straka v hrsti si muselo na oficiální vydání počkat celých šest let. Přesto znamenalo a znamená pojem pro celou generaci rockových fanoušků.V roce 1987 na plakátovacích plochách znovu začalo objevovat jméno kapely Výběr. V absurdním pořadí se rok před oficiálním vydáním předcházející, a v té době již v pravém slova smyslu kultovní desky Straka v hrsti, objevilo na pultech gramofonových prodejen druhé eponymní album Výběru - Selection. Na počátku roku 1989 se začíná realizovat i celovečerní film Pražského výběru "Pražákům těm je tu hej", crazy o neobyčejné historii skupiny ve vypjaté době. Film byl ovšem dokončen až po "sametové revoluci", v níž Pavlíčkův partner Michael Kocáb sehrál významnou roli a později se jako poslanec zasadil o odchodsovětských vojsk z tehdejšího Československa, nejrychlejší ze všech bývalých moskevských satelitů. K této významné události uspořádal Pražský výběr turné vrcholící velkým koncertem pod názvem Adieu C.A. (Sbohem Ruské armádě), kterého se účastnil i prezident Václav Havel a na kterém vystoupil jako host také Frank Zappa.

V roce 1997, po deseti dramatických letech, které uplynuly od natočení předcházejícího studiového alba Výběru, se na světě objevila novinka v podobě desky "Běr". Desky elegantní, vycizelované, proaranžované, silné a invenční. Hned o rok později skupina připravila další desku – "Tango Ropotámo" jejíž součástí je i dokumentární CD ROM a kolekce remixů. V prosinci 1999 vychází Pražskému výběru CD "Habaděj" s archivními unikátními snímky rané tvorby Výběru, digitálně masterovanou reedici LP Žízeň, nevydané nahrávky, rarity a B-strany singlů. Album mapuje začátky Pražského výběru od jeho jazz-rockové podoby až po největší hity.

Zdroj: http://www.prazskyvyber.com/index.php?pid=1



Výběr alba:
Vyber interpreta:
Vyhledej album:

HODNOCENÍ

90-100% GENIÁLNÍ!!!

80-89% VYNIKAJÍCÍ

70-79% DOBRÉ

50-69% PRŮMĚRNÉ

40-49% SLABÉ

10-39% TRAPNÉ

0-9% HNŮJ!!!


ODKAZY

Amorphis stránky finských představitelů nového směru tvrdé hudby
Anathema britští psychedeličtí rockeři
Candlemass stránky švédských klasiků doom metalu
Čechomor stránky nejpopulárnější folk-rockové kapely
Empyrium pozoruhodné německé folk/symfonické uskupení
Fear Factory stránky amerických řezníků
Fleret stránky vizovické folk-rockovo-alkoholické kapely
Ivo Jahelka stránky zpívajícího právníka
Jablkoň stránky pozoruhodného hudebního uskupení
Jaromír Nohavica stránky nejpopulárnějšího písničkáře
Karel Plíhal stránky mistra nejen hudebních miniatur
Katatonia stránky další ze švédských legend posmutnělé hudby
My Dying Bride stránky britské legendy těžké a ponuré hudby
Opeth stránky švédských kytarových melancholiků
Pain of Salvation stránky švédských rockových květinových dětí
Pink Floyd stránky britských legend
Rammstein stránky německých řezníků
Swallow the Sun stránky finských nesmlouvavých melancholiků
The Gathering domovská stránka holandských psychedeliků
Therion stránky švédských mystických symfoniků
Tiamat stránky švédské kapely Tiamat
Vlasta Redl stránky nejpozoruhodnějšího ze současných muzikálních bardů
Wabi Daněk stránky legendy českého country