NAPALM DEATH - Time Waits for No Slave
| |
Celkové hodnocení alba: 67% Rok vydání: 2009 Žánr: death metal Celkový čas: 50:21
Skladby
|
Recenze:
Tak tohle jsem rozhodně nečekal!Nezlomní NAPALM DEATH přichází na počátku nového roku s materiálem, který musím zařadit na absolutní vrchol jejich tvorby. Společně s plackou Enemy Of The Music Business /2000/ patří novinka vůbec k tomu nejlepšímu, co za posledních 10 let ozdobilo brutálně-death-grindovou scénu. Time Waits For No Slave je neskutečná jízda od začátku do konce a to i přes to, že deska trvá hodinu, tedy pokud si koupíte disgipackovou verzi, na které naleznete 2 bonusové kousky navíc: Suppressed Hunger a Omnipressent Knife In Your Back. Mám takový dojem, že letos už lepší nářezové album světlo světa nespatří. Ale třeba se pletu. Times Waits No Slave obsahuje všechny zásadní atributy napalmdeathovské tvorby posledních 2Oti let v dokonalém provedení: grind, death industriál, hardcore. Nevím co bych ještě k tomu napsal, protože nenacházím slov a tiše žasnu. Snad jen dodávám, že nahrávku Barney a spol. spáchali tradičně s producentem Russem Russelem ve studiích Foel /nahrávání nástrojů/ a Parlour /končný mix/. Obal nakreslil Mick Kinney, jenž s NAPALM DEATH spolupracuje už také nějaký ten pátek. Skladatelsky se o všechny písně podělili rovným dílem Mitch Harris a Shane Embury. Pokud jste si oblíbili předešlé Smear Campaign /2006/, tak i letos budete skákat radostí. Time Waits No Slave je hozená rukavice všem extrémním spolkům. Kdo ji zvedne, to se dozvíme během následijícíh deseti měsíců.
Autor: TJ
Zdroj: http://www.metalworld.biz/view.php?nazevclanku=napalm-death-time-waits-for-no-slave&cisloclanku=2009020006
Britští grindcoroví klasici vydávají už třinácté řadové album, ale na nějakou unavenou rutinu okamžitě zapomeňte. Napalm Death jsou pořád zjevně hladoví a novinka vůbec nepůsobí jako zaměnitelná čárka do statistik. Ne že by z alba Time Waits For No Slave tryskaly erupce nějaké neslýchané progresivity. Kapela ale vynalézavě přimíchává do typických a nepostradatelných prvků své muziky přiměřené množství osvěžujícíh překvapení (tentokrát jsou výsledkem náznaky jakési „výpravné epičnosti“ a také pár nečekaně melodičtějších momentů). Grunt ale zůstává jasně daný, a tak máme před sebou další výsostně suverénní grindovou nahrávku mistrů stylu, kterým byste podle přívalu energie ani náhodou nehádali víc než 25 let na scéně.
Autor: Michal Husák
Zdroj: http://www.muzikus.cz/recenze/Napalm-Death-Time-Waits-For-No-Slave~25~unor~2009/
Grindcore = Napalm Death. Tuhle syrovou grindovou rovnici umí obousměrně vypočítat každý, kdo se aspoň zčásti považuje za fanouška extrémní hudby. Tady se na žádné math kalkulačky samozřejmě nehraje. Vražedná vitalita jako všeříkající oxymóron podle mne tuhle kapelu vystihuje a obsahuje vše, co jste kdy chtěli o legendě vědět a báli se zeptat. Zhmotnění nasazení a energického riffingu, žádný prostor pro umělost či polovičatost. Naprostá věrnost žánru a to bez nebezpečí nudy. Britští klasikové a spoluzakladatelé žánru si s únavou prostě nerozumí - od poslední řadovky "Smear Campaign" uběhly tři roky (22 let od debutu "Scum") a se začátkem roku 2009 na trh freneticky vtrhává "Time Waits For No Slave". Mezičas byl vyplněn hustou koncertní aktivitou, jejíž další porci nám ND naservírují i u nás v rámci tour, která v těchto dnech začíná.
Nutno říci, že název nové desky je až kulišácky výstižný hned ve dvou smyslech. Čas vám jejím poslechem opravdu uběhne, že čekat nemáte na co. Zároveň vás svou frenetickou dynamikou naprosto "zotročí" (a ještě na vás škodolibě nepočká ;-). I přes v podstatě "negrindovou" stopáž celkovou i samotných songů (album má krátce přes 50 minut), jsem se při jeho poslechu nějak neměl šanci nudit. Embury, Harris + Herrera coby instrumentální tonáž spolu s Greenwayovou vokální roznětkou fungují i nadále skvěle, ne-li ještě lépe. Stále je to ta nemilosrdná zvuková masáž, grindcore par excellence. Barney mi ze všeho nejvíc připomíná šíleného krocaního mutanta, který právě utekl z léčebny a zbytek kapely mu k tomu vytváří ten nejlepší soundtrack. Hlavní riffové motivy se často "zákeřně" opakují takovým způsobem (např. v "On The Brink Of Extinction"), že místo aby působily repetitivně, dodávají songům energii živlu a zdravou grindovou chytlavost. Kovadlinka se třmínkem často přestávají stíhat...
Zvukově nahrávka v mých uších přesahuje do deathgrindu. Nicméně ani zde nic nového, Napalms často stáli na pomezí těchto žánrů. A to je jeden z rysů, díky kterému je kapela jasně odlišitelná od těch ze švédské školy (Nasum, Rotten Sound a spol.). V titulní a několika dalších skladbách jsem měl dokonce pocit určité "blackovitosti" a to jak v Barneyho projevu, tak v riffingu kytar. Možná se po jednom gentlemanském čaji o páté projevil vliv Micka Kenneyho z black-grind-cokoli semčky Anaal Nathrakh (autor obalu).
Závěrem mohu dodat pouze to, že výraz "pecka" se v případě nové desky Napalm Death dostává do nové, výrazně výstižnější významové roviny. Kdo si chce užít let na téhle pecce z děla, ať neváhá ani vteřinu - ´cause time waits for no fucking silence!
Autor: Third Horseman
Zdroj: http://www.musiczone.cz/recenze-2059/napalm-death-time-waits-for-no-slave
A už je to tady zase! Borci z NAPALM DEATH proměnili svou nezničitelnou hudební invenci v další černou placku – tentokráte s názvem "Time Waits for No Slave", která oficiálně vychází ve většině evropských zemí 26. ledna 2009. Kdo by se ale nemohl dočkat, může si už 23. ledna zajet k sousedům do Rakouska či Německa.
Baskytarista Shane Embury v rozhovorech během příprav tohoto CD avizoval posun oproti poslednímu "Smear Campaign" a sliboval opět velmi rychlé album s vícero překvapivými momenty, drobnými experimenty a kytarovými disharmoniemi. I zpěvák Barney potvrdil více experimentování u vokálních partů. A jaká je skutečnost?
Novinka "Time Waits for No Slave" je skvělým pokračovatelem nářezovějších a rychlejších počinů "The Code Is Red, Long Live the Code" (2005) a "Smear Campaign" (2006). Od posledních desek toto dílo nevybočuje tolik, jak tomu bylo svého času u deathového "Harmony Corruption" (1990) či techničtějších "Diatribes" (1996) a "Inside the Torn Apart" (1997). Přesto jsou změny markantní. Ke "klasickým" těžkotonážním, valivým i rychlostí drtícím riffům přibylo hodně k pogu svádících pasáží a rovněž dost úseků střednětempých a náležitě emotivních. S nadsázkou tak lze toto album označit za velmi "taneční", žádný tvrdší punk ve stylu EXPLOITED ale nečekejte.
Avizované experimentování s hlasem ve stylu skladby "Morale" ze "Smear Campaign" je znatelné zejména v páté kompozici "Time Waits for No Slave", vrstvení různých hlasových poloh si užijeme v techničtější "Fallacy Dominion" a ke konci "Downbeat Clique". Techničtější pojetí metalu nás čeká i v šesté skladbě "Life and Limb", ve které nechybí zpěvný a téměř punkový refrén s vícezpěvy. Hodně povedené a líbivé jsou i thrashovější střednětempé a notně impulzivní pasáže v "On the Brink of Extinction", "Feeling Redundant", "Passive Tense" (obsahující v úvodu i zvukovou koláž) i v závěrečné "De-evolution Ad Nauseum".
Ve třetí skladbě "Work to Rule" se pro změnu místy odráží působení Dannyho a zejména Shanea v blackovějších ANAAL NATHRAKH. Překvapení v podobě kytarového sóla v punkové pasáži zase čeká v předposlední kompozici, ve které je obsaženo nejvíce hudebně stylových změn – přesně jak nastínil Barney: "Snažili jsme se do jedné skladby nacpat co nejvíce vlivů, emocí. Prostě udělat z každé skladby takový malý průřez tvorbou NAPALM DEATH, aby si na své přišli opravdu všichni". Podle mého názoru se tuto myšlenku v pohodě daří realizovat.
NAPALM DEATH svým dalším hudebním zářezem opět dokazují své výsostné postavení mezi extrémními kapelami, a i když je album více "skočné" než brutálně rychlé, nic to nemění na jeho síle, atmosféře a jasnému a originálnímu rukopisu. Nesporná a stále udržovaná kvalita, neutuchající hudební vitalita, žádný strach z experimentování s novými postupy či stylovými změnami – to vše dělá z NAPALM DEATH opravdovou žánrovou legendu (i když jí jsou již mnoho let). A ta v poslední době dokazuje, že rozhodně nemíní žít z minulosti, ale jde dál a své postavení dokazuje dalšími a dalšími špičkovými deskami. A v celém současném hudebním světě si nevybavím nikoho, kdo by se v tomto NAPALM DEATH vyrovnal. Hudební rok 2009 nemohl začít lépe!
Autor: Tomáš Holub
Zdroj: http://www.abysszine.com/2009010009-napalm-death-time-waits-for-no-slave.html