VARIOUS - Kill Bill Vol. 1
| |
Celkové hodnocení alba: 54% Rok vydání: 2003 Žánr: soundtrack Celkový čas: 48:15
Skladby
|
Recenze:
Soundtracky k filmům Quentina Tarantina již dávno překročily rámec prostého hudebního doprovodu snímku a staly se svébytným fenoménem. Album písniček z Tarantinova triumfu Pulp Fiction patří dnes právem k naprosté klasice, která (společně s předchozím dílem Reservoir Dogs) definovala režisérovu práci s hudební stopou svých děl.
Soundtrack k prvnímu dílu krvavé lázně Kill Bill v tomto ohledu nijak nezaostává. Pouze Tarantino může vzít letitou skladbu Nancy Sinatra Bang Bang (My Baby Shot Me Down) a zasazením do kontextu filmu jí dát zcela nový rozměr. Jenom on si klidně na album nasází hip-hop z dílny The RZA, archaický rock'n'roll, španělské rytmy, Isaaca Hayese či skutečně profláklou melodii The Lonely Shepherd. A světe div se, ono to funguje bezchybně. Alespoň na plátně, soundtrack jako takový přes své nesporné vrcholy za svými výše jmenovanými bratříčky přece jen poněkud pokulhává.
Přesto však Tarantinovi vzdejme chválu. Jeho soundtracky mají vždy jasnou koncepci, tvář a nepochybné kouzlo. Nejde o pouhé marketingové splácaniny. A jelikož základním kamenem Tarantinovy práce jsou odkazy a citáty, zde je jeden, který jeho práci charakterizuje nadmíru výstižně: "...vy snad nejste přesvědčen, že vše, co vzniká, jest z hravosti a z odvahy těch lidí, kteří nerobíce ani knih, ani věcí užitkových, mají dosti pokdy, aby blábolili jako bůh a řadili věci v překvapující sled?"
Jindřich Göth
Zdroj: http://www.muzikus.cz/recenze/RuzniKill-Bill-Vol-1-OST~02~prosinec~2003/
Tarantino, jak je u něj už vlastně zvykem nezačíná od začátku, ale od prostředka, takže než se nadějeme už se ocitáme uprostřed jedné menší vraždičky. Vůbec neméme tušení proč, kdo zabíjí koho, i když se nás titulky snaží informovat, ale využívají jen krycí jména, která jsou zatím k ničemu. Vše podstatné se dozvíme, až v další kapitole, nebo pomocí krtákých flashbacků, které nám poskytuje hrdinčina paměť. Bylo to nějak takhle: Bývalá členka špičkového zabijáckého komanda sa rozhodne navždy skončit s minulostí a vdát se. Její svatební den se však změní v krvavá jatka. Bývalý šéf Bill zaútočí a pokusí se ji zabít. Všichni si myslí, že je mrtvá. Mladá žena však šťastnou náhodou vražedný útok prežije, ale upadne do komatu. Po pěti letech se vrací z temného prahu smrti s jedinou myšlenkou: pomstít se všem, kteří jí ublížili, bez ohledu na to, co je k tomu vedlo, vždyť jak se praví hned na začátku filmu, pomsta chutná nejlépe zastudena. Ve flashbacích se mimo výše zmíněné informace dozvíme ještě, že ta slečna byla těhotná a před smrtí (počkat, vždyť vlastně neumřela) řekne Billovi (osoba, co jí zrovna dělá jeden otvor do hlavy navíc), že je těhotná (no tomu neřekne, ale vyplívá to z toho) a že otec je on.
Pěknej maglajz co? A to si k tomu musíte připočítat, že to je první část filmu, takže na některé, pravděpodobně důležité kapitoly (např. proč je Bill tak agresivní) si musíme počkat, až na příště. Vždyť postavu podle které je film pojmenovaný (ano je to Bill, dáváte docela pozor), nevidíme ve filmu vůbec, tedy pokud nepočítáme Billa vraždícího, rozmazanýho, protože flashbacky většinou jsou šedivé rozplizlé, jak už to u flasbacků chodí, popřípadě pokud nepočítáme Billovi ruce, které se sem tam vyskytnout v záběru.
Režisér tedy Quentin Tarantino chtěl Kill Billem složit poctu japonským filmům, a co by to bylo za poctu, kdyby se v Kill Billovi nevyskytovalo anime (pro ty co nevědí, je to styl japonského animovaného žánru, prostě kreslení paňáčci atd., koukněte se někdy na pokémony). Takže jedna kapitola z historie (tentokrát to není flashback) je v tomto stylu natočena. Podle mého názoru je možná jednou z nejbrutálnějších a to je krelená a ještě o malém děvčátku, takže by jste žádné potoky krve nečekali. Jo, ale to by to nesměl napsat Tarantino, nepsaný král Béčkových filmů, kde se kečupem (v anime červenou, nebo spíš temně rudou barvou) nešetří.
Další, krvavou scénou je boj Umy Thurman s ochrankou jedné z jejích vražedkyň. Ten je tak krvavý, že i když je natočen černobíle, tak se slabším náturám může udělat zle, a i proslov po boji nezní špatně: "Zanechte zde své končetiny, nyní patří mě." takže si můžete předstasvit, jak to po boji, ale i při boji vypadá. Efekty jsou udělány vcelku dobře, i když že by krev z lidí vystřikovala, tím způsobem jakým ve filmu vystřikuje, je k neuvěření. Jelikož Quentin donutil Umu Thurman poctivě trénovat 6 měsíců všelijaké možné cviky a bojové umění, vypadá to, že by snad i při troše štěstí mohla vyřídit několikanásobnou přesilu (mužů, už teď mi to připadá jako nesmysl, v Matrixu to mělo vysvětlení, protože Neo byl vyvolený a ještě k tomu chlap... :-) ). No i to, že by nejlepší najemní vrazi na světě byli ženský je takový zavádějící, ale když to zvládli Charlieho andílci, tak to zvládne asi každý (teda ne, že by Charlieho andílci byli nájemní vrazi, ale jejich kreace jsou prostě pofidérní).
Takže jaký je Kill Bill film? No s celkovým hodnocením asi bude potřeba počkat, až do premiéry dalšího dílu, ale když se nějak objektivně podívám na díl první, musím říct, že konec který končí jako když v televizi koukáte na Akta X zrovna filmu moc nepřidal. Akční scény nejsou taky zrovna moc úchvatné, protože tam, kde to vypadalo nadějně je kamera černobílá, takže to není ono, a žádný jiný "jatka" ve filmu nebyly. Takže ani po akční stránce Kill Bill není zrovna třída a to reklama tvrdí, že se jedná o nejakčnější film všech dob (no to určitě). Příběh a postavy taky nejsou zrovna na úrovni, za což může samozřejmně rozporcování do dvou částí a neucelené Tarantinovo vyprávění. No uvidíme, třeba Kill Bill vol. 2, vnese do příběhu něco, co ho naprosto změní a my se budeme mlátit do hlavy, proč jsem to už nepochopili ve vol. 1. Doufejme, že ve vol. 2, konečně Uma Thurman will kill Bill.
Zdroj: http://www.kfilmu.net/filmy.php?sekce=recenze&film=killbill&PHPSESSID=618bc5afa17717a56f70c60f0c31d3e5