Anubis
EN | CZ

Recenze hudebního alba

Jméno
Heslo

NAPALM DEATH - Order of the Leech


Celkové hodnocení alba: 40%
Rok vydání: 2002
Žánr: hardcore
Celkový čas: 44:39
Skladby


Recenze:

Přiznám se, že k napsaní této recenze jsem se musel nějakou tu chvíli hodně přemlouvat. Ne, že by mi tvorba této legendární sebranky byla nějakým způsobem proti mysli. Právě naopak, ale věci se mají tak, že jakákoliv snaha o hlubší analýzu hudby "smrti s vůní napalmu" vyznívá v kontextu jejich postavení na scéně a neoblomné věrnosti svému hudebnímu stylu, dosti nicotně.
"Scum", "From Enslavement To Obliteration", "Harmony Corruption" a tak bychom mohli pokračovat až do současných dnů. Ano, hádáte správně, "napalmové" se ani s novou deskou nehodlaji změnit a nadále si hrnou ten svůj vysokorychlostní extrémní náklep, aniž by se zajímali o aktuální trendy. Pravda, v polovině poslední dekády minulého století vycházejí dvě pozoruhodné a na poměry NAPALM DEATH i experimentální desky. "Fear, Emptiness, Despair" z roku 1994 a "Diatribes" z roku 1996, z nichž ta druhá by se dala označit za posluchačsky nejotevřenější materiál v diskografii těchto anglánů. V žádném případě se však kapela nevzdala svých extrémně metalových hodnot, což si zasluhuje přinejmenším obdiv. A když si ještě uvědomíme, že se NAPALM DEATH pohybují na scéně již bezmála dvacet let a přitom ani v dnešní době nepůsobí archaicky, natož směšně, nezbývá nic jiného, než smeknout pomyslný klobouk.

Proklamovaný návrat ke grindovým kořenům (které koneckonců z muziky NAPALM DEATH nikdy nezmizely) se podařil vpravdě na výbornou. Počátkem úvodního kusu "Continuing War On Stupidity" nastupujete do zběsilého kolotoče rychlých a ještě rychlejších sypaček a přechodů. Mitch a spol. prostě umí, to se musí nechat. Barney nepředvádí nic, čím by vás překvapil, ale kdo zná jeho rozkošný soprán, moc dobře ví, že tenhle chlapík prostě nezklame! Navíc se k jeho chrochtání připojil i Mitch, čehož výsledkem jsou doslova vražedné dvouhlasy. Než jsem se při prvním poslechu "Order The Leech" stihnul jakž takž vzpamatovat, svítila na mém přehrávači osmička. Vskutku zběsilé tempo nasadila stará garda hned od začátku. Na desce nenajdete jedinou pomalejší anebo oddechovou pasáž. Zběsilý to "námrd"(výstižnější pojem bych hledal jen ztěží) je ukončen až zastavením disku na konci závěrečné skladby, z nichž ta nejdelší (nepočítaje závěrečnou) vykazuje stopáž něco přes 3 minuty.Ačkoliv tato "vysoká škola sypání" nejspiš do dějin originalních hudebních výtvorů nevejde, nic to nemění na tom, že staří pardálové bez problémů natrhávají drtivé většině své konkurence na scéně prdel a ještě se u toho stíhají jednou rukou rejpat v nose. Nezničitelná stálice!

PS: Závěrečná skladba “The Great Capitulator“ je na samém konci obohacena o pro našince velmi zajímavý bonus v podobě hlasu Mitchovy přtelkyně Veroniky pocházející z české republiky. Když jsem někdy v roce 1988 slyšel poprvé “Scum“, ani ve snu by mě nenapadlo, že jedna z desek NAPALM DEATH bude obsahovat i český jazyk...

Zdroj: http://www.metalopolis.net/art_reviews.asp?id=792



Dva roky uběhly jako voda a britsko-američtí drtiči jsou tu s novinkovým albem. S napětím jsem očekával, jak si hoši povedou po výborném předloňském albu „Enemy Of The Music Business“. Ani jsem nepočítal, že toto dílo překonají. A oni ho opravdu nepřekonali. Přeci jenom, laťka byla hodně vysoko! Skutečnost je taková, že dvanáctiskladbová kolekce „Order Of The Leech“ je pořádný nářez, kterému ovšem chybí ona hudební pestrost, která dýchala z „Enemy“. Skladby jsou na můj vkus trochu jednotvárné, hodně rychlé, je v nich spousta starých dobrých skřeků Mitche Harrise, což naznačuje,že se skupina zase o něco více přiblížila ke svým kořenům. Zvuk je solidní, ale mohl být o něco lepší, hlavně kopáky u bicích zní až moc synteticky. Produkce a zvuku (Pargate studio, mix Chappel studio) se ujali opět Simon Effemey a Russ Russell a jak už jsem řekl, mohli si na tom kluci dát víc záležet (Coline, vrať se!). Nebojte, žádná katastrofa se neděje. Barney a spol. opět namíchali chutný koktejl, který nezklame. Posledním mínusem disku je opět nesmyslné závěrečné několikaminutové ticho na konci cédéčka. Na konci pak naleznete zajímavý dívčí proslov v českém jazyce! To je rána. Čeština se stává světovým jazykem. Naopak na druhou stranu se mi moc líbí obal a grafické zpracování bookletu. „Order“ vydala prakticky neznámá firma Feto Records, což je určitě docela překvapivé. Že by se NAPALMů neujala nějaká profláknutá velká nezávislá firma? To se mi nechce věřit. No, nebudu to dál natahovat. NAPALM DEATH mám rád a tak hoši dostanou čistou devítku.

Zdroj: http://old.metalworld.biz/view.php?cisloclanku=2002111802


HODNOCENÍ

90-100% GENIÁLNÍ!!!

80-89% VYNIKAJÍCÍ

70-79% DOBRÉ

50-69% PRŮMĚRNÉ

40-49% SLABÉ

10-39% TRAPNÉ

0-9% HNŮJ!!!